Mimo że w powiecie mławskim i sąsiednim żuromińskim jest wiele chlewni o afrykańskim pomorze świń (ASF) mało się mówi. Tymczasem, jak pokazuje mapa stwierdzenia chorych zwierząt, przypadki ASF są coraz bliżej.
Najbliżej w tym roku w powiecie płońskim pod Naruszewem został znaleziony martwy dzik oznaczony numerem 2019/1246 na 1276 stwierdzeń ASF u dzików tylko w tym roku.
Powiat ten częściowo został już objęty ograniczeniami. W drugiej części tego powiatu oraz w prawie całym powiecie ciechanowskim w tym we fragmencie stykającym się bezpośrednio z pow. mławskim wyznaczono obszar ochronny.
Ludzie nie zarażają się tą chorobą, ale hodowane świnie, które w zależności od przebiegu choroby, mogą paść w przypadkach ostrych nawet w ciągu 48 godzin od zarażenia. Dlatego trzoda z chlewni, gdzie wykryto przypadki ASF prewencyjnie całkowicie jest wybijana i utylizowana. W tym roku stwierdzono afrykański pomór w 5 gospodarstwach.
Skąd wirus w gospodarstwie?
Wirus może być zawleczony do chlewni poprzez: ptaki, szczury, muchy, zwierzęta domowe (nie choruje, ale przenosi wirusa). Wirus ten można przynieść na butach z lasu do gospodarstwa.
W padłym, chorym na ASF dziku, wirus jest aktywny i zaraża do czterech miesięcy. W mięsie mrożonym wirus przeżywa tysiąc dni, w suszonym trzysta, mielonym sto pięć, we krwi 10–18 tygodni (w temperaturze pokojowej), w kale 11 dni.
Dlatego profilaktycznie rozkładane są maty na jezdniach podczas wjazdu na teren zapowietrzony. Obowiązuje zmiana butów przed wejściem do budynków gospodarskich. Najlepiej na takie, w których chodzimy tylko po chlewni.
By zapobiegać chorobie w nieodległych powiatach kolneńskim i grajewskim powiatowi lekarze weterynarii zlecili sanitarne odstrzały 23 dzików w związku ze stwierdzeniami padłych na ASF 2 dzików w powiecie piskim. Tusze odstrzelonych zwierząt muszą być dostarczane do miejsc wskazanych przez powiatowych lekarzy weterynarii. Każdy myśliwy ma obowiązek do niezwłocznego zgłaszania im każdego znalezionego padłego dzika.
Mapa z zaznaczonymi tegorocznymi przypadkami ASF: żółta kropka u dzików, czerwona u świń w gospodarstwach rolnych.
źródło: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/