Rozpoczyna się procedura wyboru ławników na czteroletnią kadencję 2020 – 2023. Dlatego Prezes Sądu Okręgowego w Płocku zwrócił się do Rady Miasta Mława z prośbą o dokonanie naboru kandydatów.
Obecna kadencja upływa wraz końcem 2019 roku. Z Mławy potrzeba do orzekania w sądzie Okręgowym w Płocku 5 osób, jedna z nich będzie orzekać w Wydziale Pracy. Natomiast do orzekania w Sądzie Rejonowym w Mławie potrzeba kolejnych 2 osób.
Kto może zostać ławnikiem?
Nie każdy może zostać ławnikiem, trzeba spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest wiek, trzeba mieć ukończone 30 lat, ale nie można być starszym niż 70 lat. Ponadto trzeba być zatrudnionym, prowadzić działalność gospodarczą lub mieszkać w miejscu kandydowania co najmniej od roku. Należy mieć co najmniej wykształcenie średnie i być zdolnym, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika. Jest jeszcze jeden warunek, najtrudniejszy do zdefiniowania, trzeba być nieskazitelnego charakteru. Dodatkowo, do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy, ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.
Kto może zgłaszać kandydatów na ławników?
Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów na ławników są: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (z wyłączeniem partii politycznych). Zgłosić kandydata na ławnika mogą też obywatele mający czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru. Pod wnioskiem musi się podpisać co najmniej dziesięciu mieszkańców Mławy.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad obowiązujących przy zgłaszaniu kandydatów na ławników można uzyskać w Urzędzie Miasta Mława, ul. Stary Rynek 19, 06 – 500 Mława, pok. nr 22. Kompletne wnioski składa się do dnia 30 czerwca 2019 r.
Przed przystąpieniem do wyborów rada miasta powoła Zespół ds. opiniowania kandydatów na ławników sądów powszechnych w Mławie. Zespół ten do końca października przedstawi na sesji rady swoją opinię o zgłoszonych kandydatach, w szczególności w zakresie spełnienia przez nich wymogów określonych w ustawie. Na tej samej sesji radni wybiorą ławników do sądów powszechnych.
Tak jak zwykle, wybrani zostaną sami swoi.
Zbędne jest narażanie się na koszty i liczenie na wybór – złudne nadzieje.