Mimo, że nie ma jeszcze dokumentów pozwalających na budowę S7, można przygotować pod nią grunt. Dlatego wczesną wiosną wycięto wszystkie drzewa na jej planowanym przebiegu. Teraz w teren ruszyli archeolodzy.
Na liczącym 71 km planowanym odcinku trasy S7 – między Napierkami a Płońskiem – specjaliści przebadają 8 stanowisk archeologicznych, wykrytych podczas prowadzonych wcześniej badań powierzchniowych. Stanowiska usytuowane są w okolicach miejscowości: Pepłowo, Nowa Wieś, Wola Dłużniewska, Dłużniewo, Ćwiklinek, Cieciórki, Mdzewo i Kuklin. Każe z nich ma powierzchnie nie przekraczającą 40 arów. W ramach ratowniczych badań archeologicznych wykopaliska będą trwać od 15 do 20 dni w zależności od stanowiska. W ciągu kolejnego roku zostaną opracowane wyniki tych prac wykopaliskowych.
Wykonawcą prac archeologicznych będzie konsorcjum firm: APB THOR Sp. z o.o. z siedzibą w Gnieźnie, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z siedzibą w Poznaniu i Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska z siedzibą w Zielonej Górze. Maksymalny koszt badań w umowie podpisanej 7 czerwca ustalono na 36,1 tys. zł brutto.
Źródło: https://conadrogach.pl/
Foto: Shutterstock Wykopaliska