W 156. rocznicę bitwy pod Wróblewem, mszą św. w intencji poległych Powstańców, programem poetyckim „Gloria victis” oraz złożeniem kwiatów pod mogiłą powstańczą, uczestnicy uroczystości uczcili pamięć poległych Powstańców.
Mottem uroczystości, jak co roku były słowa biskupa Piotra Libery „Gloria victis et gloria memoribus. Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają”, skierowane w 2013 roku do uczestników pierwszych obchodów we Wróblewie, które odzwierciedlają istotę tych obchodów, ukierunkowanych zarówno na oddanie czci poległych bohaterom jak też na budowanie wspólnej tożsamości współczesnych strażników ich pamięci.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą św. polową koncelebrowaną przez ks. Jerzego Piątka, proboszcza parafii Radzanów oraz ks. kan. Bogdana Pawłowskiego, rektora sanktuarium w Ratowie, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. kan. Józef Błaszczak, dziekan dekanatu strzegowskiego. W homilii kaznodzieja przywołał wydarzenia z bitwy pod Wróblewem ale też postacie bohaterów Ziemi Zakrzeńskiej, którzy oddawali swe często młode życie w nierównej walce z okupantem, kilka dni przed odzyskaniem niepodległości.
Bezpośrednio po mszy młodzież z Zespołu Szkół w Radzanowie zaprezentowała program poetycki „Gloria victis”. Oprawę muzyczną mszy św. zapewnili mławscy artyści Marta i Paweł Stawińscy, którzy wykonali również pieśni patriotyczne. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty na mogile powstańczej.
W obchodach wzięli udział uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkół w Radzanowie oraz Drobinie, przedstawiciele lokalnej społeczności, stowarzyszeń Radzanovia i Ratujmy Ratowo, a także zaproszeni goście, wraz z senatorem RP Janem Marią Jackowskim, radnym sejmiku województwa mazowieckiego Konradem Wojnarowskim, przedstawicielami samorządu gminy i powiatu mławskiego, służb mundurowych i leśnych. Do zgromadzonych okolicznościowy list wystosował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz.
Współorganizatorami obchodów, wraz z Sanktuarium Diecezjalnym św. Antoniego z Padwy w Ratowie, była Gmina Radzanów, Nadleśnictwo Dwukoły oraz Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo. Patronatem honorowym objęli je biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. Nasza Mława.
Uroczystości „Gloria victis” organizowane są przez Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie od 2013 roku dla uczczenia Bohaterów poległych 23 marca 1863 r. w bitwie pod Radzanowem i Wróblewem, jednej z najkrwawszych bitew stoczonych przez powstańczą kawalerię i piechotę na Mazowszu, będącej świadectwem heroizmu polskiej szlachty, mieszczaństwa i chłopów, ramię w ramię walczących o dobro Najwyższe – wolność Ojczyzny. Grób Powstańczy w lesie we Wróblewie, w którym spoczywa około stu Powstańców.
Źródło: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie