Uchwalona niedawno ustawa dotycząca kół gospodyń wiejskich była krytykowana, m.in. za to, że uniemożliwia dalsze ich funkcjonowanie w miastach. Wychodząc naprzeciw sugestiom zainteresowanych kół, 15 marca posłowie przyjęli nowelizację ustawy o KGW.
Obecnie koła mogą być zakładane i mogą działać wyłącznie na terenie wsi, a członkami kół gospodyń wiejskich mogą być wyłącznie osoby, których miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła. Dzięki nowelizacji ustawy, koła gospodyń wiejskich będą mogły działać nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców.
Jak mówił podczas prac sejmowych poseł sprawozdawca Ryszard Bartosik (PiS), zaproponowane zmiany w projekcie są odpowiedzią na postulaty kół gospodyń wiejskich. „Każde koło gospodyń, to które działa dziesięć lat, dwadzieścia, to które powstało dziś może zgłosić się i korzystać z dobrodziejstw tej ustawy. I po to ona powstała” – przekonywał Bartosik.
Chodzi także o to, by umożliwić działanie wszystkim osobom chcącym uczestniczyć w danym kole, niezależnie od ich miejsca stałego zamieszkania.
Projektowana ustawa ma wejść w życie 14 dni od jej ogłoszenia. Teraz trafi do prac w Senacie.
Hahaha na serio?
Może w Mławie by zorganizować..?