W Mławie trwa zbiórka podpisów pod obywatelską uchwałą. Mławianie domagają się bonifikat na poziomie stolicy, na przekształcenie miejskich gruntów we własność. – Wolałbym zapłacić 40 złotych, zamiast 700 – mówi mieszkaniec zaangażowany w akcję.
Zainteresowani wnioskują o 98 – procentowy upust zamiast 60 – procentowego, uchwalonego przez mławską radę miejską. W tym celu potrzebny jest nowy akt prawa miejscowego (uchwała).
Jak informowaliśmy, złożony z mieszkańców Mławy 20-osobowy komitet wystąpił do władz miasta o pomoc w tworzeniu projektu nowego prawa. To pierwsza obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Mławie.
Niedawno ratusz dał komitetowi „zielone światło” na zbieranie podpisów, co jest dalszym etapem przy tworzeniu projektu uchwały obywatelskiej. Mławskie społeczeństwo nie zawiodło. Zebrano dwa razy więcej podpisów niż wymagane 300.
– Na dzień dzisiejszy – pomimo tego, że zbieramy dopiero od tygodnia – mamy już 600 podpisów. Widać, że jest zainteresowanie i ludziom podoba się inicjatywa. W przyszłym tygodniu złożymy dokumenty w urzędzie miasta – mówi nam 20 lutego Bogdan Gburzyński.
Mławianin w dalszym ciągu zachęca do składania podpisów. Można to uczynić w siedzibie spółdzielni mieszkaniowej „Zawkrze” przy ul. Sienkiewicza 13/14 w Mławie, w pokoju nr 6.
Po złożeniu dokumentacji w ratuszu, zostanie ona sprawdzona. Jeśli mieszkańcy spełnią wszystkie wymogi formalne, projekt uchwały trafi do rady miasta. To właśnie miejscy radni będą mieli ostatnie słowo. W głosowaniu uznają lub sprzeciwią się woli mławskiego społeczeństwa.
Chodzi o spore pieniądze, dla miasta i mławian. Różnica jest ogromna. Wskazuje na to nasz rozmówca na swoim przykładzie.
– Gdybym pozostał na starych zasadach, to przez 20 lata zapłaciłbym 1883 zł za użytkowanie wieczyste gruntu. Jeśli chciałbym skorzystać z ulgi 60-procentowej uchwalonej przez radę miasta w Mławie – w pierwszym roku – i przekształcił użytkowanie we własność, to zapłaciłbym jednorazowo prawie 754,20 zł. Przy założeniu, że rada miasta przyjmie nasz obywatelski projekt, opłata spadnie do niecałych 37,66 złotych. W moim budżecie ponad 700 złotych to znaczne obciążenie – mówi Bogdan Gburzyński.
Mławianin powiedział nam, że zaangażował się w akcję, ponieważ nie chce płacić za to samo dwa razy. Uważa, że całkowita kwota zapłacona za użytkowanie wieczyste pokryła wartość ziemi na której stoi jego blok.
Czy władze miasta wezmą pod uwagę głos mieszkańców? Jest szansa, że dowiemy się tego na najbliższej sesji miejskiej.
Na temat uchwalonych przez mławską radę miasta bonifikat pisaliśmy TUTAJ. O tym, że wpłynęły obywatelskie projekty napisaliśmy TUTAJ.
Projekt przez nas złożony, dotyczy kwestii podniesienia bonifikaty do 98 procent za pomocą stosownej uchwały Rady Miasta.
Co do tężni solankowych, sprawa nie została porzucona, Urząd Miasta niech wytłumaczy mieszkańcom, na co zostały przesunięte pieniądze z tężni solankowych. Sprawę monitorujemy.
Jasno podkreślamy, mówimy i akcentujemy, że bonifikaty należą się mieszkańcom Mławy.
Jasno podkreślamy, mówimy i akcentujemy, ,że radni powinni zmniejszyć sobie diety o 500 złotych, co miesiąc.
To wszystko w myśl hasła: Tanie miasto Mława!
żadnych bonifikat, niech płacą za grunt tyle co trzeba, po stawkach rynkowych. Chcą się obłowić kosztem reszty mieszkańców. A tak by były pieniądze na solanki.
A Ty co zazdrosny czy pies ogrodnika ?
do krow – trzeba znać całość sprawy aby komentować. Jestem właścicielem mieszkania z prawem użytkowania wieczystego gruntu i pragnę Pana lub Panią poinformować że kupując mieszkanie zapłaciłem za grunt pełną wartość działki. Różnica polega tylko w nazwie. Prawo własności lub prawo użytkowania wieczystego. Ponadto Wszyscy właściciele płacą dwa podatki za budynki i grunty, natomiast użytkownicy z prawem użytkowania wieczystego dodatkowo co roku 1% wartości gruntu. I kto na kogo płacił – nawet 40 lat. Może czas najwyższy zamknąć relikt PRL.
Czyli do Rady Miasta 21 stycznia wpłynęły dwa wnioski. [WYMODEROWANO] Oby udało się wygrać tę podwyżkę bonifikat
i to cała rada… bez wyjątków… czyli rada tez tak chce…
Zobaczymy czy radni miejscy staną na wysokości zadania i czy poprą mieszkańców, którzy ich wynieśli na ciepłe stołeczki w Radzie Miasta, czy też burmistrza.
Przekonamy się w 100% jakich mamy radnych.
Jak do tej pory radni – bezradni nie działali na rzecz mieszkańców, o czym świadczy np. przeforsowanie bezprawnej uchwały o podwyżce opłaty za ścieki.
mam nadzieję że głos mieszkańców zostanie dostrzeżony i radni zagłosują za tym projektem który jest prospołeczny i sprawiedliwy
Uważam że zbieranie podpisów nic nie da bo i tak rada zagłosuje jak chce burmistrz.
Dla Ciebie szklanka zawsze jest do połowy pusta, a dla mnie zawsze jest do połowy pełna.
Teraz radni dobrze powinni się zastanowić nad podniesieniem ręki, bo taka ilość podpisów pod wnioskiem to już nie żart. Uważam, że burmistrz też powinien pochylić się nad wnioskiem a nie tylko doić mieszkańców z kasy.
Najpierw zaczął doić za ścieki (od dwóch lat). Teraz za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.
Ponadto w związku z przekształceniem wartość niektórych gruntów poszła nawet 10-krotnie w górę.
ciekawe dlaczego tak się stało???
To nie chodzi o grunty w centrum miasta, tu chodzi o grunty na peryferiach miasta.
Kto je wyceniał? na czym to polegało?
Czy to było na zasadzie: tego stać, a tamtego nie wiadomo czy stać?
Co to za rzeczoznawca?