Na Mazowszu 4 lutego rusza kwalifikacja wojskowa mężczyzn i kobiet. Sprawdzamy m.in., kogo dotyczy i co trzeba przygotować? Jak wygląda badanie komisji?
Wojewoda Mazowiecki 2 stycznia br. wydał obwieszczenie o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej w 2019 r. na terenie naszego województwa w okresie od 4 lutego do 26 kwietnia. Informuje o tym Wojskowa Komenda Uzupełnień w Ciechanowie. Kwalifikacja będzie przeprowadzana oczywiście również w powiecie mławskim.
Do stawienia się w 2019 r. wzywa się następujące roczniki:
1) mężczyzn urodzonych w 2000 r.;
2) mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
3) osoby urodzone w latach 1998-1999, które:
a) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
b) zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
4) kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944);
5) osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Jak będzie wyglądała kwalifikacja wojskowa 2019?
W celu określenia przydatności do służby w wojsku przeprowadza się badania lekarskie, zbiera wywiad. Z punktu widzenia wojskowości ocenia się także przydatność posiadanego wykształcenia lub umiejętności zawodowych.
Na podstawie zebranych danych otrzymuje się jedną z czterech kategorii:
- kategoria A – oznacza osobę zdolną do czynnej służby wojskowej,
- kategoria B – oznacza osobę czasowo niezdolną do czynnej służby wojskowej; można ją otrzymać jeśli jest prawdopodobne, że w ciągu 24 miesięcy stan zdrowia ulegnie poprawie,
- kategoria D – oznacza osobę niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
- kategoria E – oznacza osobę trwale i całkowicie niezdolną do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Przystępujący po raz pierwszy do kwalifikacji wojskowej powinni mieć ze sobą: dowód osobisty, zdjęcie bez nakrycia głowy o wymiarach 3×4 cm, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki, dokumentację medyczną dotyczącą chorób przewlekłych lub przebytych urazów.
Biorąc w niej udział po raz kolejny należy zabrać: dowód osobisty, dokumenty potwierdzające wykształcenie lub kontynuację nauki (jeśli zaszły zmiany), dokumentację medyczną (jeśli zaszły zmiany), książeczkę wojskową.
Na czym polega badanie 2019?
Zestaw badań ma potwierdzić lub wykluczyć przydatność do służby wojskowej. Niezdolność do służby wojskowej może być czasowa. Badane są: ciśnienie krwi, waga i wzrost, wzrok, słuch, postawa, drożność nosa, stopy, krew i mocz. Komisja sprawdza, czy kandydat posiada tatuaże. Przeprowadza się wywiad na temat stylu życia oraz dodatkowe badania, jeśli dokumentacja medyczna wskazuje na przewlekłą chorobę.