W poniedziałek, 17 grudnia odbyło się w Warszawie uroczyste odsłonięcie trzech tablic upamiętniających historię i osiągnięcia największego polskiego klubu sportowego Legia Warszawa. Inicjatorem tego wydarzenia był mieszkający w Mławie pułkownik Janusz Żbikowski, w latach 1986-1992 szef tego klubu.
Patronami uroczystości były: Legia Warszawa S.A.; Polski Komitet Olimpijski oraz Urząd Miasta Stołecznego m. Warszawy. Instytucje te były reprezentowane na ul. Łazienkowskiej (gdzie mieści się stadion Legii) przez Renatę Kaznowską, wiceprezydent Warszawy, Andrzeja Kraśnickiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Dariusza Mioduskiego, obecnego szefa i właściciela Legii. Obecny był także Sławomir Kowalewski, burmistrz Mławy, w przeszłości zawodnik Legii, mający za sobą wyśmienitą karierę jako kolarz.
Uroczyste odsłonięcie zostało przygotowane i prowadzone przez pułkownika Janusza Żbikowskiego. Pierwsza tablica honoruje jednego z głównych założycieli klubu i autora nazwy LEGIA Stanisława Mielecha. Klub został założony w roku 1916, ma więc już 102 lata. Druga tablica upamiętnia budowę kompleksu wojskowego klubu sportowego LEGIA im. J. Piłsudskiego, w roku 1930; trzecia zaś uwiecznia złotych medalistów olimpijskich, mistrzów Europy i świata, w latach, gdy istniał CWKS (Centralny Wojskowy Klub Sportowy) LEGIA – w latach 1957-2004. Właśnie w tych latach zawodnicy klubu odnosili największe sukcesy sportowe, na przykład w piłce nożnej czy lekkiej atletyce.
W części nieformalnej, która odbyła się w restauracji, mieszczącej się w budynku klubu, pułkownik Janusz Żbikowski opowiedział o głównych osiągnięciach sportowych. W czasie gdy on był szefem klubu, kilku legionistów zdobyło medale na odbywającej się w tym czasie (w roku 1988) olimpiadzie w Seulu, w Korei Południowej. Byli to Andrzej Wroński (złoty medal w zapasach), Janusz Olech (srebrny medal w szermierce), oraz Andrzej Gołota i Henryk Petrych (brązowe medale w boksie).
Uroczystość odsłonięcia tablic została zauważona medialnie i komentowana w szeregu ogólnopolskich publikatorów (np. w Programie Pierwszym Polskiego Radia). Dla portalu Nasza Mława informację przekazał obecny tam Daniel Kortlan.