Jeszcze nie w tym roku, ale jest szansa, że już w 2019 r. Jak poinformował Serwis Samorządowy PAP, posłowie PSL UED złożyli w Sejmie projekt ustanawiający dni wolne od pracy właśnie w Wigilię Bożego Narodzenia, a także Wielki Piątek.
Wigilia od dawna jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech. Między innymi tym argumentowali swoją propozycję autorzy regulacji. Wskazali również, że szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy już wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta.
Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.
W uzasadnieniu przywołano także wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis Praca.pl, z której wynika, że 24 proc. pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny.
Według autorów projektu, badanie pokazuje, że zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii.
W uzasadnieniu wskazano, że projektowana ustawa nie wpłynie na budżety jednostek samorządu terytorialnego, może jednak skutkować obniżeniem dochodów budżetu Państwa. W opinii wnioskodawców możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o ok. 600 mln zł.
Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r.
Obecnie obowiązująca ustawa o dniach wolnych od pracy stanowi, że dniami wolnymi od pracy są: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia oraz niedziele.
A co na ten temat sądzą nasi czytelnicy? Zapraszamy do udziału w ankiecie.
[poll id=”13″]
szkoda ze nie podaja ile swiat ma polska ktorych inne kraje nie maja. to by byla ciekawa lista.