Mławska policja wspólnie z tutejszym Zespołem Ośrodków Wsparcia przyłącza się do międzynarodowej kampanii „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”. Symbolem akcji jest BIAŁA WSTĄŻKA. Ten mały, ale charakterystyczny symbol to solidarny znak sprzeciwu wobec przemocy, której ofiarami są kobiety. Biała wstążka pojawi się na ulicach Mławy oraz całego powiatu.
3 grudnia „białą kokardkę” wręczać będą policjanci wspólnie z młodzieżą, pedagodzy, pracownicy ZOW-u, MOPS-u w oraz GOPS-ów na terenie powiatu. Rozdawać będą również materiały informacyjne dotyczące przemocy. Akcji towarzyszyć będzie kampania informacyjna, dotycząca praw ofiar, ochrony osób dotkniętych przemocą oraz procedury „Niebieskiej Karty”. Działania potrwają do 10 grudnia. Porad udzielać będzie między innymi kierownik rewiru dzielnicowych, asp. szt. Piotr Strągowski (tel. 23 654 72 23) oraz dzielnicowi z poszczególnych rejonów. Kontakt z dzielnicowymi ułatwia bezpłatna aplikacja Moja Komenda, za pośrednictwem której można zadzwonić do dzielnicowego lub skorzystać z adresu e-mail i wysłać wiadomość.
W tym roku ZOW w ramach kampanii wspólnie ze Związkiem Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej przygotował kalendarz profilaktyczny „Czas ruszyć PoMoc”. Wydanie kalendarza współfinansuje MOPS. Kalendarze umieszczone zostaną na terenie pow. mławskiego w miejscach, gdzie gromadzą się mieszkańcy np. świetlice szklone, poczekalnie w przychodniach zdrowia itd. Finałowym punktem, prowadzonej lokalnie kampanii będzie wernisaż zdjęć zamieszczonych w kalendarzu profilaktycznym, który odbędzie się w dniu 9 grudnia o godz. 18.00 w restauracji „Gary Babci Krysi”.
Ponadto ZOW ogłosił konkurs dla mieszkańców powiatu mławskiego, którzy ukończyli 15 rok życia na ułożenie hasła profilaktycznego. Regulamin konkursu znajduje się TUTAJ.
Celem międzynarodowej kampanii jest m.in.: rozwój świadomości, iż przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka, wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet, budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy, wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, organizujących się by przeciwdziałać takim zachowaniom.
W wymiarze lokalnym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na sytuację kobiet krzywdzonych oraz wzrost świadomości społecznej, dotyczącej problemu przemocy domowej, która przybiera wiele form – przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna. Przemoc domowa dotyka rodzin bez względu na ich status społeczny, majątkowy, zawodowy. Kobiety są bite, poniżane, zastraszane i izolowane. Bywa, że ich cierpienie trwa latami, zanim zdecydują się walczyć o normalność. Głos solidarności z ofiarami oraz wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu w kwestii przemocy to podstawowy cel kampanii. Niezwykle ważna jest także reakcja świadków. Ukrywanie faktu przemocy, lekceważenie czy tzw. „nie wtrącanie się”, a nawet obwinianie ofiary, to świadome skazywanie jej na dalsze cierpienie.
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY – PO PROSTU POMÓŻ – Twoja reakcja może przełamać milczenie i pomóc ofierze przemocy w odzyskaniu bezpieczeństwa.