Ponad 73 proc. seniorów otrzymuje emeryturę lub rentę na konto bankowe. Pozostali dalej korzystają z usług listonosza.
Wybranie przelewu jako formy otrzymywania emerytury staje się coraz popularniejsze. W całej Polsce ZUS przekazuje w ten sposób już 73 proc. świadczeń emerytalno-rentowych. Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 r. było ich nieco ponad 40 proc. a w 2008 r. – połowa. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski.
Województwo mazowieckie
Gdyby wyłączyć z regionu obszar warszawski, to okazuje się, że tzw. ubankowienie seniorów prezentuje się w woj. mazowieckim gorzej niż w pozostałej części kraju. Radomski oddział ZUS przekazuje na konto ok. 62 proc. świadczeń emerytalno-rentowych, siedlecki – 62,5 proc. i są to jedne z niższych wskaźników w Polsce. Seniorzy z płockiej placówki ZUS również zachowują pewien dystans do usług banków, ponieważ tylko 67,5 proc. świadczeń Zakład przesyła tam na konto. Stopniowo z każdym rokiem do grona emerytów i rencistów dołączają jednak młodsze roczniki. Te osoby mają już inne przyzwyczajenia w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Trudno im jest wyobrazić sobie codzienność bez robienia przelewów czy też płacenia w sklepie kartą płatniczą. Są więc już przekonani do korzystania z elektronicznej gotówki i nie chcą z niej rezygnować na emeryturze.
ZUS bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów – choćby dlatego, że przelew na konto oznacza bezpieczeństwo. Wiele mówi się teraz o różnego rodzaju oszustwach, których ofiarami padają najczęściej właśnie osoby starsze. Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu wiąże się z dużym ryzykiem. Dlatego też od wielu lat ZUS organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych. W lipcu tego roku umowę o współpracy w zakresie promocji bezgotówkowej formy odbioru świadczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarł Bank Pocztowy. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływa na nie renta lub emerytura.
Przelew emerytury na konto to większe bezpieczeństwo dla emerytów, a dla ZUS mniejsze koszty obsługi świadczeń. Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS ok. 240 mln złotych, natomiast za przelewy na konto Zakład nie wydaje ani grosza.