Wielu maturzystów zadaje sobie pytanie, jakie studia wybrać, czy postawić na kierunek zgodny z zainteresowaniami, czy z zapotrzebowaniem na rynku pracy, a może, śladem nastolatków znanych z zagranicznych seriali, ruszyć w podróż lub porzucić edukację… Przyglądamy się badaniom i pytamy ekspertów, po jakich kierunkach absolwenci znajdą zatrudnienie.
Pasje, zainteresowania i predyspozycje, oferta programowa uczelni, a także perspektywy zatrudnienia to główne czynniki, którymi kierują się młodzi ludzie, wybierając studia. Życie po uzyskaniu dyplomu uczelni pokazuje, że nie wszystkim, nawet po wymagających kierunkach, udaje się znaleźć wymarzoną pracę w zawodzie. Już na etapie decyzji o przystąpieniu do rekrutacji warto zatem szukać kierunków, które dadzą zarówno wykształcenie, jak i praktyczną znajomość zawodu.
Informatyka
Według informacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat rekrutacji na studia na rok akademicki 2017/2018 informatyka zajmuje pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych kierunków studiów, utrzymując się na podium od 2014 roku. Według różnych szacunków mówi się, że już teraz na polskim rynku brakuje ponad 50 tys. specjalistów w obszarach związanych z nowymi technologiami. Wysokie zarobki, praktycznie zerowy poziom bezrobocia po ukończeniu studiów i szerokie możliwości rozwoju zawodowego co roku przyciągają setki kandydatów na kierunki informatyczne.
Finanse i rachunkowość, ekonomia
Słynne powiedzenie „musisz pracować z pieniędzmi, aby zarabiać pieniądze” w przypadku absolwentów finansów i rachunkowości oraz ekonomii sprawdza się doskonale. Dzieje się tak nie bez powodu – zapotrzebowanie na finansistów jest stale bardzo wysokie, a każde przedsiębiorstwo, niezależnie od wielkości, poszukuje pracowników z umiejętnością tworzenia planów i prognoz finansowych, umiejętnościami ich realizowania i szybkiego reagowania na zmienność tendencji rynkowych. „Raport płacowy 2018. Trendy na rynku pracy” przeprowadzony przez Hays Poland w 2017 roku jednoznacznie stwierdza, że nadchodzące lata będą dobrym czasem zarówno dla specjalistów w obszarze księgowości, jak i finansów. Firmy poszukiwać będą samodzielnych księgowych, analityków i kontrolerów finansowych oraz accounting/ finance menedżerów. To samo badanie pokazuje też, że aż 92% pracodawców z branży planuje zatrudnić w 2018 nowych pracowników. Absolwenci ekonomii, finansów i rachunkowości mogą spokojnie liczyć więc na atrakcyjne propozycje zatrudnienia.
Pielęgniarstwo, kierunki medyczne
Realizacja ambicji, stabilizacja finansowa, chęć pogłębiania wiedzy – to tylko niektóre powody, dla których młodzi ludzie decydują się na rozpoczęcie studiów pielęgniarskich i kierunków medycznych. Według raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wraz z biegiem lat liczba zarejestrowanych pielęgniarek przypadająca na 1 tys. mieszkańców będzie stale się zmniejszać, w 2030 roku wskaźnik może pokazać 4,01, podczas gdy w 2016 roku wynosił on aż 6,25. Natomiast Naczelna Izba Lekarska zgodnie z danymi OECD podaje, że na 1000 mieszkańców w Polsce przypada zaledwie 2,3 lekarza. Jest to jeden z najniższych wskaźników wśród krajów Unii Europejskiej, gdzie średnia dla 28 krajów wynosi 3,5. Pielęgniarstwo i kierunki medyczne gwarantują więc zatrudnienie nie tylko od razu po zakończeniu edukacji na uczelni, ale i w nadchodzących latach.
Coś mi się wydaje, ze ważne jest też, na jakiej uczelni kończy się studia
Skonczyc szkole i do LG.
Tylko czekaja by zlapac mlodych by z 5lat pracowali za najniższą krajowa 🙂
Dobrze że te LG w Mławie jest. Inaczej byłaby nędza jak w Nidzicy.