Wrzesień dla wielu osób jest miesiącem wypraw do lasu w poszukiwaniu grzybów, a dla policjantów okresem poszukiwań ludzi w nich zagubionych. W zeszłym tygodniu w takiej sprawie interweniowali nidziccy funkcjonariusze.
Chwilę grozy przeżyła 82-latka, która zgubiła się w lesie na terenie gm. Nidzica. Kobieta przyjechała na grzyby razem z córką, jednakże w trakcie grzybobrania straciły ze sobą kontakt wzrokowy. Po kilkunastu minutach poszukiwań córka postanowiła poprosić policjantów o pomoc w odnalezieniu jej matki.
Po otrzymaniu zgłoszenia, oficer dyżurny wysłał na miejsce 8 funkcjonariuszy, którzy natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Wiedzieli, że seniorka nie zna topografii terenu, jest osobą niedosłyszącą oraz nie posiada telefonu komórkowego.
W niecałą godzinę od otrzymania zdarzenia, mieszkankę gminy Olsztynek znalazł jeden z policjantów wydziału kryminalnego. Seniorka nie potrzebowała pomocy medycznej, całą i zdrową przekazano zatroskanej córce.
Pamiętajmy, że w takich sytuacjach należy szybko działać. Liczy się każda godzina, więc nie powinniśmy zwlekać ze zgłoszeniem zaginięcia. Przed wyjściem do lasu należy poinformować bliskich o wyprawie wskazując okolicę, w której będziemy przebywać oraz określić przybliżony czas powrotu z grzybobrania.
Unikajmy obszarów leśnych, których nie znamy, pochłonięci zbieraniem runa leśnego łatwo możemy stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Starajmy się więc zapamiętać charakterystyczne elementy terenu, które ułatwią nam odnalezienie drogi powrotnej. Dobrze jest też zabrać ze sobą telefon komórkowy i elementy odblaskowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób, unikajmy samotnych wypraw. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy ktoś zanadto się nie oddalił. Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci, osoby starsze lub schorowane, nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich nawet tragicznie.
GDZIE TA NIDZICCA !!!