Nowy sprzęt, podarowany szpitalowi w Ciechanowie przez Urząd Marszałkowski, przeszedł swój pierwszy poważny test. Pacjent, który do szpitala trafił w dość ciężkim stanie został uratowany, choć jeszcze parę miesięcy temu mógłby takiej szansy nie otrzymać.
– Trafił do nas pacjent po nagłym zatrzymaniu krążenia. Od momentu zatrzymania krążenia do momentu udrożnienia naczynia wieńcowego upłynęły cztery godziny. Lekarze zastosowali hipotermię, dzięki temu pacjent nieprzytomny przez kilka dni miał szansę odzyskać przytomność – wyjaśnia lek. Maria Bala-Dzilińska, specjalista kardiologii i chorób wewnętrznych.Nagłe zatrzymanie krążenia do jakiego doszło u mężczyzny było powikłaniem po zawale serca. Chory najpierw był reanimowany przez rodzinę, później przez Zespół Pogotowia Ratunkowego, a następnie trafił do Pracowni Hemodynamiki Oddziału Kardiologicznego. Pod opiekę lekarza Przemysława Kwasiborskiego i jego zespołu.
-Po raz pierwszy w szpitalu udało nam się użyć sprzętu do hipotermii. Jest to jedna z najnowszych metod leczenia chorych po zatrzymaniu krążenia – informuje lekarz. -Dzięki tej metodzie pacjent utrzymywany był w stanie hipotermii, czyli w stanie kontrolowanej obniżonej temperatury ciała przez specjalne urządzenie. Jego temperatura wewnętrzna przez dwie doby wynosiła 34 stopnie. Później stopniowo temperatura była przywracana do 36,6 stopni – wyjaśnił lek. Przemysław Kwasiborski.
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii został wyremontowany w 2017 roku. Inwestycja pochłonęła ponad 6 mln zł. Przy wsparciu samorządu Mazowsza w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie zrealizowano także szereg innych inwestycji. Zmodernizowane i doposażone zostały oddziały – laryngologiczne, dziecięcy, chirurgii dziecięcej oraz zakład bakteriologii. Łącznie na inwestycje i zakup sprzętu w ubiegłym roku placówka otrzymała z budżetu Mazowsza ponad 17 mln zł.