Możliwości jest sporo. Pomocne są tu zarówno agencje pracy, gwarantujące kandydatom kursy językowe, jak również wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, które upowszechniają zagraniczne oferty na skalę całego kraju oraz pośredniczą między pracodawcami, a ich przyszłymi pracownikami, ułatwiając im pierwszy kontakt.
– Powiatowy Urząd Pracy w Mławie w ramach sieci Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES) świadczy usługi z zakresu unijnego pośrednictwa pracy oraz doradztwa z zakresu unijnej mobilności pracowników. Aktualnie w tutejszym urzędzie są 373 zagraniczne oferty pracy, z czego największa ilość dotyczy pracy w Niemczech (230 ofert). Poszukiwani są zarówno specjaliści, jak również osoby nieposiadające kwalifikacji – informuje „pośredniak”.
Jak podkreśla, ciekawe oferty znajdą animatorzy czasu wolnego, dla których praca znajduje się w hotelach na Majorce, Minorce i Ibizie oraz w Hiszpanii kontynentalnej. Szczegóły dotyczące zagranicznych ofert pracy można uzyskać podczas wizyty u doradcy klienta, a także na stronie internetowej urzędu. Ponadto raz w roku wojewódzkie urzędy organizują międzynarodowe targi pracy (o Mławskich Targach Pracy i ofertach pisaliśmy TUTAJ).
– Osoby, które nie mają sprecyzowanych planów, w którym kraju chętnie podjęłyby pracę, mogą zamieścić swój życiorys w unijnej bazie CV na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES, do której dostęp ma tysiące zarejestrowanych pracodawców m.in. z Unii Europejskiej – podpowiadają urzędnicy.
Z kolei dla tych, którzy już zdecydowali się na wyjazd i poszukiwanie pracy za granicą mławski PUP organizuje cykliczne spotkania na temat „Bezpieczny wyjazd bezpieczny powrót”. Omawiane są wówczas zagadnienia dotyczące organizacji i możliwości wyjazdu, informacje o warunkach życia i pracy w krajach UE, aktualne oferty pracy za granicą. W trakcie zajęć uczestnicy mają możliwość zapoznania się ze wskazówkami, jak trzeba zorganizować sobie wyjazd w celu znalezienia i podjęcia pracy.
– Informujemy, jak uniknąć nieprzewidzianych trudności i zagrożeń. Tak jak obcokrajowcom wsparciem służą polskie służby zatrudnienia, tak za granicą Polacy również mogą liczyć na pomoc. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać pomocy i gdzie można uzyskać niezbędne dla nas informacje. Udział w naszych warsztatach na pewno przybliży uczestników do podjęcia ostatecznej decyzji o wyjeździe do pracy za granicę. Ostatnie takie spotkanie dla osób chętnych do pracy poza granicami naszego kraju odbyło się 15 marca, kolejne zaplanowano na 14 czerwca – do udziału, w którym zapraszamy – zachęca PUP.
Bezpiecznie przez agencję, żadnych wyjazdów na czarno. Jak byłam na bezrobociu dostałam ofertę wyjazdu do UK jako opiekunka seniorki [wymoderowano] tylko musiałam działalność założyć. Jakie warunki dostałam przed wyjazdem, takie były na miejscu. Teraz jak pojadę na 3 miesiące to z premią 20 tysięcy zarobię. Gdzie w kraju tyle płacą?