W kwietniu sanepid będzie przeprowadzał kontrole solariów w powiecie mławskim pod kątem ich dostosowania do nowych przepisów. Przypomnijmy, od 16 lutego br. obowiązuje ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariów.
Zgodnie z nią, są one przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich. Co więcej, usług tego typu nie można reklamować, a w samych solariach muszą wisieć ostrzeżenia, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.
Ewa Sztuba, powiatowy inspektor sanitarny w Mławie informuje, że do tej pory nie wpłynęły żadne skargi od klientów. Wręcz przeciwnie, to właściciele gabinetów zgłaszają się z pytaniami dotyczącymi zamienionego prawa.
– Przypominamy właścicielom, że mają prawo wylegitymować osobę, w stosunku do której mają wątpliwości czy skończyła 18 lat. Z tym jest pewien problem, pracownicy solariów są tym zdeprymowani, ale z drugiej strony zdają sobie sprawę jakie konsekwencje im grożą – mówi szefowa mławskiego sanepidu.
Dodajmy, że za złamanie przepisów ustawy grozi kara od tysiąca do 50 tys. zł.
W powiecie mławskim działa siedem solariów.
Statystyki dotyczące czerniaka, jednego z najgroźniejszych nowotworów skóry, potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania rośnie na skutek korzystania z solarium. Nawet kilka wizyt w solarium przed 30 rokiem życia zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka o 75 procent.
Tymczasem, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, ponad 2/3 osób dorosłych Polaków oraz co trzeci polski nastolatek korzysta z opalania lampami UV i mimo świadomości negatywnych skutków dla zdrowia taki sposób opalania wciąż jest u nas powszechnie akceptowany. Aż 12 proc. dorosłych i 6 proc. nastolatków korzystających z solariów chodzi tam co najmniej dwa razy w tygodniu.
Z badań wynika ponadto, że ponad 60 proc. dorosłych Polaków deklaruje, że ważna jest dla nich ładna opalenizna, a ponad połowa uważa, że pobyt w solarium poprawia nastrój. Podobnie deklaruje niewiele mniej nastolatków – 55 proc. podoba się opalona skóra, 29 proc. lubi chodzić do solarium, a 26 proc. uważa, że ma to wpływ na nastrój.