Pierwsze bociany są już w Polsce. W ostatnich dniach do kraju zawitały ptaki, których miejscem zimowania była Tanzania i Kenia. Najpóźniejsze przyloty, głównie z Republiki Południowej Afryki, spodziewane są na początku maja.
W Polsce żyje około 40 tysięcy bocianich par. Najchętniej osiedlają się w pobliżu podmokłych łąk i pastwisk, które zapewniają im pożywienie. Liczba nowych gniazd założonych przez ptaki na słupach energetycznych rośnie z roku na rok. Energetycy starają się zabezpieczyć jak najwięcej z nich.
Grupa Energa swoje działania konsultuje ze specjalistami z Fundacji Przyrodniczej „pro Natura”, z którymi współpracuje przy ogólnopolskim programie ochrony bocianów – Bociany.pl.
– W ostatnich dziesięcioleciach bociany zmieniły swoje preferencje związane z wyborem miejsca pod budowę gniazda. Zmiana pokryć dachowych, wycinanie starych drzew oraz inne podejmowane przez człowieka działania sprawiły, że coraz częściej wybierają one na swoje „domostwa” słupy energetyczne. Zlokalizowanie gniazda na linii energetycznej niesie za sobą niebezpieczeństwo porażenia prądem zarówno dla dorosłych, jak i młodych ptaków. Zainstalowanie podestu wynosi gniazdo ku górze, zabezpieczając tym samym jego mieszkańców przed kontaktem z linią energetyczną – mówi Magdalena Berezowska-Niedźwiedź z Fundacji Przyrodniczej Pro Natura.
Sygnały o tym, gdzie należy wykonać platformy, przekazują przeważnie sołtysi, mieszkańcy i urzędnicy gminni z danych miejscowości oraz służby energetyczne prowadzące oględziny linii napowietrznych. W tym roku aura nie sprzyjała prowadzeniu tego typu prac. Dlatego, żeby zdążyć przed przylotem bocianów, na przełomie lutego i marca dokonywano jeszcze ostatnich instalacji. Wraz z nadejściem wiosny i powrotem ptaków z Afryki oraz innych miejsc zimowania, zaczyna się okres lęgowy. Wszelkie działania w sąsiedztwie gniazd są wtedy zabronione.
– Każdy z nas może zgłosić przypadek nowo zbudowanego na drutach gniazda czy słupa z nieizolowanymi elementami, stwarzającego zagrożenie dla okolicznych bocianów. Zgłoszenia dokonać można za pomocą bezpłatnej infolinii BOCIAN pod nr. 0 801-26-24-26 lub bezpośrednio w siedzibie rejonu energetycznego, pod który podlega dany teren. Przed jego dokonaniem warto wykonać dokumentację fotograficzną – dodaje Magdalena Berezowska-Niedźwiedź.
W większości wypadków pracownikom Energi udaje się przenieść lub zrekonstruować bocianie legowisko w całości. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, zostawia się warstwę starego budulca, by boćki poczuły znajomy zapach. Z odbudową domostwa ptaki radzą sobie bardzo sprawnie. Znaleziony przez bociany surowiec na gniazdo nie zawsze jest dla nich bezpieczny. Szczególnie groźny, zwłaszcza dla piskląt, jest sznurek, w który zwierzęta mogą się zaplątać. Dlatego energetycy usuwają go lub tną na krótsze, bezpieczne kawałki.
Bocianie Pogotowie
We współpracy z przyrodnikami z Fundacji Pro Natura, Grupa Energa powołała bezpłatną bocianią infolinię. Pod numerem telefonu: 0 801-26-24-26 dokonywać można zgłoszeń nie tylko dotyczących nowych oraz wymagających remontu starych gniazd. Przyjmowane są również te dotyczące chorych lub niesprawnych bocianów, które potrzebują pomocy. W ciągu pięciu lat istnienia na infolinię dokonano blisko siedmiu tysięcy zgłoszeń.
Obok infolinii na stronie www.bociany.pl prowadzona jest „Baza Gniazd Bociana Białego”, dotycząca stanu i kondycji bocianich siedlisk oraz „Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego”, w której zbierane są wszelkie informację na temat instytucji i osób, które pomagają bocianom, np. remontując gniazda czy opiekując się poszkodowanymi ptakami.