Trzeba będzie wstać o godzinę wcześniej, ale też dzień będzie i godzinę dłuższy.
W 2018 r. zamiana czasu wypada w niedzielę, 25 marca. O godz. 2 w nocy przestawiamy zegarki na godz. 3. Aby zmienić godzinę nie trzeba jednak zrywać się w środku nocy. Zegarki tradycyjne można spokojnie przesunąć rano, po przebudzeniu. Urządzenia elektroniczne: telefony, tablety, laptopy, komputery stacjonarne i niektóre zegarki treningowe przesuną się automatycznie, jeśli mają ustawioną odpowiednią strefę czasową.
To może być już ostatnia zmiana czasu
W Polsce podział na czas letni i zimowy obowiązuje nieprzerwanie od 1983 r. W październiku 2017 r. sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakładał brak zmiany czasu na zimowy. Według propozycji PSL czas letni miałby obowiązywać cały rok, ale dopiero od 1 października 2018 r.
Kwestia zmiany czasu związana jest jednak z prawem Unii Europejskiej. Reguluje to specjalna dyrektywa z 2001 roku.
W lutym Parlament Europejski przegłosował rezolucję, która wzywa Komisję Europejską do zmiany przepisów. Europosłowie chcą, aby KE dogłębnie oceniła skutki, jakie ma zmiana czasu i ewentualna rezygnacja z niej.
Rozróżnienie na czas letni i zimowy stosuje się obecnie w około 70 krajach na całym świecie. Niektóre państwa Europy (Rosja, Białoruś, Islandia) zrezygnowały już ze zmiany czasu i stosują przez cały rok czas standardowy.