W Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana w środę siódma edycja akcji Narodowe Czytanie. Ponieważ tegoroczna odsłona ma miejsce w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła wydarzenia.
Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 2018 44 teksty Antologii Niepodległości. Natomiast lekturą Narodowego Czytania na punkt kulminacyjny akcji, który odbędzie się 8 września 2018 roku, jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
– W 2018 roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda
i wraz z Pierwszą Damą zaproponował czytelnikom Antologię Niepodległości oraz ogłosił lekturę Narodowego Czytania na 8 września. Jest nią „Przedwiośnie”.
Jak przypomniał Prezydent Andrzej Duda w zeszłym roku w głosowaniu na lekturę Narodowego Czytania 2017 „Przedwiośnie” zajęło II miejsce.
– „Przedwiośnie” to, jak powiedział śp. prof. Tomasz Burek, powieść pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi – mówił Andrzej Duda, tłumacząc wybór lektury.
Zdaniem Prezydenta Stefan Żeromski pokazuje w „Przedwiośniu” Polskę „wielu kontrastów”. Przypomniał, że jest tam wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź: w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach. w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Nie zachwyca mnie tegoroczna lektura. W przyszłym roku poproszę coś Gombrowicza.
Quo vadis było by bardziej symboliczne 🙂
dokladnie