Sanniki, Józefów nad Wisłą, Otyń, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce – te gminy wraz z rozpoczęciem 2018 roku otrzymały status miasta.
W Polsce jest już zatem 930 miast. Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.
Rozporządzenie Rady Ministrów przesądziło, że status miasta z dniem 1 stycznia 2018 roku otrzymały:
– Sanniki – w gminie Sanniki, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim;- Józefów nad Wisłą – w gminie Józefów nad Wisłą, w powiecie opolskim, w województwie lubelskim;
– Otyń – w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim;
– Tułowice – w gminie Tułowice, w powiecie opolskim, w województwie opolskim;
– Wiślica – w gminie Wiślica, w powiecie buskim, w województwie świętokrzyskim;
– Łagów – w gminie Łagów, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim;
– Radoszyce – w gminie Radoszyce, w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim.
Pięć z siedmiu nowych miast posiadało już ten status w przeszłości (nie zaliczają się do tej grupy Sanniki i Tułowice). Józefów nad Wisłą posiadał prawa miejskie w latach 1687 – 1868 r. Otyń był już miastem w latach 1329-1945, podobnie jak Łagów, który prawa miejskie posiadał w latach 1375-1869, a także Radoszyce (1370-1870). Z kolei Wiślicy prawa miejskie zostały nadane przed 1326 r. – miejscowość utraciła je po powstaniu styczniowym w roku 1869.