Podczas posiedzenia Senatu podjęto uchwałę o skierowaniu do Sejmu projektu mającego na celu nowelizację przepisów o ruchu drogowym, a konkretniej o sytuacji odebrania prawa jazdy kierowcy, który przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Zapis ten miał na celu walkę z piratami drogowymi i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, na których z powodu zbyt dużej prędkości każdego roku giną dziesiątki ludzi.
Teraz senatorowie podjęli działania, aby wprowadzić poprawki, które uwzględnią wyjątkowe sytuacje. Jakie? Na przykład przypadek, kiedy kierowca jedzie zawieźć rodzącą kobietę do szpitala, osobę z zawałem, lub kiedy lekarz jedzie do pacjenta w sytuacji zagrożenia życia. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że odbieranie kierowcom prawo jazdy w sytuacji, kiedy kierowali się oni wyższą koniecznością, jest niekonstytucyjne.
16 listopada projekt wpłynął do Sejmu, a 24 listopada został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, policjant po złapaniu kierowcy, który przewoził zbyt dużą liczbę pasażerów lub przekroczył dozwoloną prędkość, ale działał w stanie wyższej konieczności, będzie mógł odstąpić od wymierzenia kary. Decyzję o zatrzymaniu dokumentów ma podjąć starosta powiatu.