W bibliotece w Mławie pojawiła się nowa wystawa poświęcona Henrykowi Marcinkiewiczowi – mławskiemu nauczycielowi, bibliotekarzowi i poecie.
Znalazło się na niej ponad sto pamiątek związanych z jego życiem i twórczością – stare i nowsze fotografie, tomiki poezji, prozy oraz nigdzie niewydane rękopisy opowiadań, scenariuszy teatralnych i filmowych. Udało się zgromadzić wycinki prasowe i teksty, które pisywał do lokalnych gazet, dyplomy, nagrody, odznaczenia a nawet kasety magnetofonowe z ulubioną muzyką poety.
Wśród tych przedmiotów jest m.in. fotografia ze spotkania z Janem Pawłem II, podczas którego mławianin wręczył papieżowi swoje wiersze.
Wystawę przygotował Janusz Dębski – regionalista, fotograf i poeta, który przyjaźnił się z Henrykiem Marcinkiewiczem.
-Znajomość ta dużo mnie nauczyła w sprawach ludzkich i artystycznych. Jego spokój, uśmiech i wrażliwa dusza była ukojeniem w trudnych chwilach mojego życia. I dlatego postanowiłem przypomnieć postać przyjaciela w postaci wyjątkowej wystawy – wyjaśnia jej pomysłodawca.
Ekspozycję można oglądać na półpiętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B Prusa w Mławie do 9 grudnia.
Henryk Marcinkiewicz urodził się 21 stycznia 1930 roku w Kuczborku w rodzinie szewca. Tam mieszkał do 1938 roku. Później zamieszkał z rodziną w Laskach k. Warszawy. Szkołę podstawową ukończył w Mościskach. W roku 1944 uczęszczał na tajne komplety w gimnazjum w Laskach prowadzone przez mgr. Janinę Krauze. W II klasie religii uczył go ks. Wyszyński, późniejszy prymas Polski.
W 1945 roku rodzina Marcinkiewiczów zamieszkała w Mławie.
W 1950 roku Henryk został absolwentem Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego i zaczął pracować jako nauczyciel w Kuczborku i Przasnyszu. W międzyczasie ukończył studia pedagogiczne. Później uczył w Bieżuniu i w Mławie (ekonomik) a w latach 1964-88, czyli do emerytury, był polonistą i bibliotekarzem Technikum Budowlanego w Mławie.
Wiersze zaczął pisać w czasie Powstania Warszawskiego, ale debiutował dopiero w roku 1977. Wydał pięć zbiorów poezji i kilka prozy. Jego utwory były drukowane w wielu gazetach, almanachach i zbiorowych tomikach w Mławie i na Mazowszu.
Był wielokrotnie nagradzany za swoją prace zawodowo, społeczną i artystyczną. Uwielbiał nauki humanistyczne – przede wszystkim filozofię. Jego drugą pasją była muzyka. Grał na skrzypcach i wiele lat śpiewał w chórze kościelnym.
Zmarł 2 lutego 2014 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Wawrzyńca.