Od 1 października modyfikacji uległa lista placówek w powiecie mławskim, które świadczą usługi rehabilitacyjne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Powód do radości mają zwłaszcza mieszkańcy Strzegowa.
Na początku września mazowiecki NFZ rozstrzygnął konkurs – w Mławie bezpłatną rehabilitację nadal będą prowadziły Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz przychodnia rodzinna „Panaceum”. Kontraktu nie dostał „Caritas”. Pacjenci mogą za to korzystać z usług w mławskiej przychodni „Arnica” oraz ośrodka rehabilitacji Mika-Med w Strzegowie.
Strzegowianie chętnie z tej możliwości korzystają, do tej pory byli bowiem zmuszeni jeździć do Glinojecka, ewentualnie do Ciechanowa lub Mławy. Jak mówi nam Mirosława Burdalska z Mika-Med, dziennie na zabiegi przychodzi ok. 60 osób.
Informacja o nowym miejscu świadczącym usługi rehabilitacyjne szybko rozniosła się również po Mławie. Michał Kudyk z „Arniki” zaznacza, że na część zabiegów są jeszcze miejsca z dnia na dzień, na inne trzeba czekać, ale nie dłużej niż dwa tygodnie.
Warto wiedzieć, że skierowanie do poradni rehabilitacyjnej oraz na zabiegi fizjoterapeutyczne może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego – czyli ten, który ma podpisaną umowę z NFZ, również lekarz rodzinny.
Jedynie w przypadku wady postawy kwalifikującej się do rehabilitacji leczniczej narządu ruchu, skierowanie na zabiegi wystawia (w ramach umowy z NFZ) lekarz specjalista.
Skierowanie na zabiegi jest ważne 30 dni od daty wystawienia. W tym czasie musi zostać zarejestrowane w miejscu udzielania świadczeń, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.
NFZ finansuje do 5 zabiegów dziennie w dziesięciodniowym cyklu terapeutycznym.