sobota, 05 kwietnia 2025
naszamlawa.plWiadomości100 lat kobiet w policji. Trudne początki
- REKLAMA -
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Grunt 8,7527 ha o potencjale inwestycyjnym - Ciechanów
    Cena: 10 065 600 zł  / Miejscowość: Ciechanów  / Kategoria:
  • Atrakcyjna posiadłość 2,25 ha k. Strzegowa
    Cena: 750 000 zł  / Miejscowość: Dalnia  / Kategoria:
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana o pow. 1245 m2
    Cena: 145 000 zł  / Miejscowość: Cegielnia Lewicka  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy na parterze / 494,9 m2 / ul. Sportowa
    Cena: 2 200 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Kamienica w centrum Działdowa, ul. Katarzyny
    Cena: 370 000 zł  / Miejscowość: Działdowo  / Kategoria:
  • Mieszkanie w ścisłym centrum Mławy!
    Cena: 338 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Działka budowlana przy ul. Warszawskiej
    Cena: 266 560 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Wyremontowane 3-pokojowe mieszkanie, 55 m2
    Cena: 258 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Cena: 109 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • Dom wolnostojący na 14-arowej działce k. Mławy
    Cena: 298 000 zł  / Miejscowość: Uniszki Zawadzkie  / Kategoria:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

100 lat kobiet w policji. Trudne początki

-

Niedługo (8 marca) będziemy świętować Dzień Kobiet. Kobiety pracują i służą w wielu miejscach, również w służbach mundurowych, takich jak policja. Kobiety już od 100 lat służą w policji. Pojawienie się kobiet w policji — w Polsce podobnie jak w innych krajach — było procesem stopniowym, wynikającym z potrzeby zmian społecznych i ewolucji samej formacji.

- R E K L A M A -

Pierwsze kobiety w policji na świecie

Pionierkami w zatrudnianiu kobiet w policji były Stany Zjednoczone, gdzie już w 1880 roku powołano pierwszą kobiecą policję. Wkrótce potem podobne inicjatywy pojawiły się w Anglii, Niemczech i Holandii. W 1923 roku Liga Narodów zaapelowała do państw członkowskich o tworzenie struktur kobiecych w policji, koncentrując się przede wszystkim na walce z handlem kobietami i dziećmi.

Kobiety w policji w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce

Dwudziestolecie międzywojenne było okresem dynamicznych przemian społecznych i obyczajowych. Pojawienie się kobiet w policji było naturalnym następstwem tych zmian. Z jednej strony wynikało z faktu, że kobiety coraz aktywniej angażowały się w życie zawodowe, z drugiej zaś — z konieczności, gdyż policja stanęła w obliczu nowych form przestępczości, takich jak sutenerstwo, nierząd, problemy z młodzieżą i przestępstwa wobec kobiet. Zjawiska te wymagały specyficznego podejścia i wrażliwości, których ówczesna policja, zdominowana przez mężczyzn, nie była w stanie w pełni zapewnić.

Trudne początki i stopniowy rozwój

Początkowo tworzenie kobiecej służby w Policji Państwowej napotykało na trudności. Dopiero w 1923 roku pojawiły się przepisy wykonawcze, a w 1925 roku minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski wydał polecenie utworzenia policji kobiecej. W tym samym roku w Warszawie rozpoczął się specjalny kurs dla policjantek, w którym wzięło udział 30 kobiet. Szkolenie koncentrowało się na walce z nierządem, sutenerstwem i handlem żywym towarem.

Stanisława Filipina Paleolog — pionierka policji kobiecej

Dowódcą kompanii szkoleniowej pierwszego kursu, a następnie struktur kobiecych w Policji Państwowej w Polsce, została Stanisława Filipina Paleolog. Po ukończeniu kursu otrzymała stopień st. przodownika PP i stanęła na czele kobiecej Brygady Sanitarno-Obyczajowej Urzędu Śledczego Stołecznej Komendy PP. Paleolog, nazywana przez podwładne i prasę „komendantką”, odegrała kluczową rolę w rozwoju policji kobiecej w Polsce. Od 1935 roku kierowała Referatem Policji Kobiecej w Centralnej Służbie Śledczej, organizowała szkolenia dla kandydatek i dbała o wizerunek formacji. Jej zaangażowanie i determinacja przyczyniły się do tego, że polska policja kobieca zyskała uznanie w Europie.

Specyfika służby policjantek

Służba kobiet w policji różniła się od służby mężczyzn. Policjantki działały w środowiskach sutenerów, domów publicznych i zajmowały się pracą wychowawczą z młodzieżą i kobietami. Początkowo rzadko widywano je w mundurach, jednak z czasem uznano, że umundurowana policjantka ma większy wpływ na społeczeństwo.

Kryteria przyjęcia i trudności kadrowe

Kryteria przyjęcia kobiet do służby policyjnej były bardzo rygorystyczne. Kandydatki musiały być pannami lub bezdzietnymi wdowami w wieku od 25 do 45 lat, z nienaganną opinią i rekomendacją organizacji kobiecej. Z czasem, z powodu kryzysu gospodarczego i problemów kadrowych, zapotrzebowanie na policjantki rosło, a kolejne kursy szkoleniowe były organizowane w 1927 i 1929 roku.

Rozwój policji kobiecej w latach 30. XX wieku

Dopiero w 1935 roku kwestię kobiet w Policji Państwowej potraktowano kompleksowo. Z uwagi na rosnące potrzeby, minister spraw wewnętrznych wydał rozporządzenie o kursie specjalnym dla szeregowych — kobiet Policji Państwowej. Kurs ten, trwający 3,5 miesiąca, a następnie wydłużany, obejmował szeroki zakres zagadnień i przygotowywał policjantki do różnorodnych zadań. Absolwentki kursu z 1935 roku były pierwszymi, które rozpoczęły służbę w mundurach.

Polska policja kobieca wzorem dla innych krajów

Polska policja kobieca była ceniona w Europie i poza jej granicami. Jej rozwiązania organizacyjne i osiągnięcia były szeroko omawiane w środowiskach policyjnych. W 1935 roku Polskę odwiedziły angielskie policjantki, które po wizytacji wyraziły swoje uznanie dla polskiej formacji. Również na X Międzynarodowym Kongresie Zwalczania Handlu Kobietami i Dziećmi w Paryżu, polskie przedstawicielstwo spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, a brytyjska delegatka podkreśliła, że Polska osiągnęła najlepsze wyniki w tej dziedzinie.

Kobiety w policji w Polsce — stan na 2025 rok

Obecnie w polskiej Policji służy ponad 38 tysięcy kobiet, w tym ponad 20 tysięcy policjantek. Kobiety pełnią służbę w różnych pionach, najwięcej z nich pracuje w prewencji, pionie kryminalnym i służbie wspomagającej.

Historia policji kobiecej w Polsce to opowieść o determinacji, zaangażowaniu i skuteczności kobiet w służbie publicznej. Mimo trudności i sceptycyzmu, policjantki udowodniły swoją wartość i na stałe zagościły w strukturach Policji Państwowej, a później Policji. Ich praca i osiągnięcia są doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą.

Źródło: KGP

- R E K L A M A -
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Na podany adres email otrzymasz powiadomienie po akceptacji komentarza przez moderatora.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasza Mława" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy.

UŻYTKOWNIK PONOSI WYŁĄCZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI ZAMIESZCZANE PRZEZ SIEBIE W PORTALU NASZA MŁAWA, W SZCZEGÓLNOŚCI JEST ODPOWIEDZIALNY ZA EWENTUALNE NARUSZENIE PRAW LUB DÓBR OSÓB TRZECICH ORAZ SZKODY Z TEGO TYTUŁU.
0 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Oceniane
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie

Mławianka gra dalej w Pucharze. Karczew kolejnym rywalem

0
Piłkarze Mławianki awansowali do ćwierćfinału Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Nie zlekceważyli rywala, nie zaszkodziły im trudy podróży. W rywalizacji z Powiślanką Lipsko świętowali...

„Przestrzeń Pokoleń” w Mławie

0
"Przestrzeń Pokoleń" w Mławie, czyli projekt realizowany przez mławską młodzież, łączący pokolenia.  Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Mławie realizują projekt "Przestrzeń Pokoleń", mający na celu...
tata i dziecko

Ponad 1000 dzieci urodzonych dzięki in vitro

0
Już ponad 1000 dzieci urodziło się na Mazowszu dzięki in vitro. Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Mazowsza trwa od...

Mławski szpital można uratować. Jakim kosztem?

6
Zadłużony na około 20 milionów złotych mławski szpital można uratować – taki wniosek przedstawił audytor. Jakim kosztem? Potrzebne są radykalne działania, jak likwidacja oddziału...
  • Teren w Mławie - pod usługi, produkcję, magazyn
    Cena: 590 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Eleganckie i gustowne mieszkanie w stylu glamour
    Cena: 505 000 zł  / Miejscowość: Mława  / Kategoria:
  • Lokal użytkowy ul. Zacisze
    Cena: 109 000 zł do negocjacji  / Miejscowość: Mława  /…
  • 1

Korona znowu lepsza w derbach. Bez sukcesu w delegacjach

0
Za nami drugie już w rundzie wiosennej spotkanie derbowe. Po raz kolejny zwycięsko z batalii wyszli reprezentanci Korony Szydłowo. Po wyjazdowym triumfie nad Konopianką,...

Intensywne kontrole motocyklistów i sportowych aut

2
Mazowiecka policja, intensywne kontroluje motocyklistów i kierowców sportowych aut. Podczas akcji ostatniego weekendu, skontrolowano 427 motocyklistów i 216 pojazdów usportowionych. Zastosowali 41 środków prawnych...

Żołnierze doskonalili techniki saperskie na „kampinoskiej pustyni”

0
Saperzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalą umiejętności. Ponad 50 terytorialsów z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyło pierwszy etap zintegrowanego szkolenia saperskiego, doskonaląc...
- REKLAMA -
- REKLAMA -

Cztery wojowniczki z Marlina. Mistrzostwa z medalami i rekordami

0
Ostatni weekend marca okazał się niezwykle pracowity dla czterech pływaczek mławskiego Marlina. Podopieczne Tomasza Szczepańskiego uczestniczyły w międzywojewódzkich drużynowych mistrzostwach młodzików. W ciągu dwóch...

Który artykuł był żartem na Prima Aprilis?

1
Oczywiście, jak wielu z czytelników odgadło artykuł pt. "Gigantyczna fabryka samochodów elektrycznych pod Mławą" był żartem na Prima Aprilis.  Który artykuł był żartem na Prima...

Zmiany w kursowaniu pociągów KM

0
W środę, 2 kwietnia 2025 r., nastąpią zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Mazowieckich. To w związku z meczem o Superpuchar Polski, który zostanie rozegrany...

Motor Szreńsk zaprosił na szkolenie

0
Kilkudziesięciu motocyklistów z Mławy, Szreńska i okolic wzięło udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowanym przez grupę Motor Szreńsk. Motor Szreńsk zaprosił na szkolenie Szkolenie...
- REKLAMA -
0
Przejdź do komentarzyx