Posiadanie czworonoga wiąże się nie tylko z wielką radością. To również olbrzymia odpowiedzialność. Szkody wyrządzane przez zwierzęta stanowią częsty problem, a liczba poszkodowanych przez zachowanie psów wzrasta. Warto przy tym wiedzieć, że to nie pupil jest obarczany winą. Kodeks Cywilny dokładnie określa, kto ponosi odpowiedzialność za szkody, jakie wyrządziło zwierzę. Według tego przepisu, posiadacze psów (oraz innych stworzeń hodowlanych) zobowiązani są do naprawienia wyrządzonych przez nich szkód, niezależnie od tego czy wydarzyły się one pod ich nadzorem, czy zwierzę uciekło. Jednocześnie przepis nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy miejscem życia psa jet nieruchomość należąca do danej osoby, jak prywatny las, staw czy łąka. Uwolnienie się od powyższej odpowiedzialności wymaga od właściciela wskazania, że podjął on wszystkie niezbędne środki staranności, by uniknąć wyrządzenia szkody.
Rodzaje szkód, jakie mogą zostać wyrządzone przez psa
Szkody wyrządzane przez zwierzęta mogą dotyczyć zarówno mienia, jak i osób. Pierwsze dotyczą między innymi uszkodzenia pojazdów (pies wbiegający na drogę, doprowadzający do kolizji) czy zniszczenia terenu (przekopanie przez zwierzę działki, zdewastowanie roślin oraz grządek). Drugie, szkody na osobie, mogą przyjąć znacznie poważniejszą formę – dotyczą bowiem zdrowia oraz życia ludzi. Obejmują one między innymi pogryzienia, które mogą doprowadzić do poważnych obrażeń, infekcji, a w skrajnych przypadkach do trwałego kalectwa. Również wypadki z udziałem zwierząt, które spowodowały uszkodzenia uczestników ruchu, zaliczane są do kategorii, jaką stanowią szkody na osobie. W każdej z wyżej wspomnianych przez nas sytuacji, poszkodowani mają pełne prawo ubiegać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Jak zgłosić szkodę wyrządzoną przez psa? Chociaż procedura ta może różnić się w zależności od rodzaju ubezpieczenia, w większości przypadkach opiera się ona na kilku istotnych filarach, jakimi są:
-
Udokumentowanie szkody. Polegające na zebraniu jak największej ilości dowodów, takich jak zdjęcia, oświadczenia świadków, a także oświadczeń medycznych.
-
Zgłoszenie szkody. Powiadomienie ubezpieczyciela powinno przebieg jak najszybciej po zdarzeniu; w ramach zgłoszenia konieczne jest przedstawienie zebranych wcześniej dowodów.
-
Oczekiwanie na decyzję. Po zbadaniu sprawy, ubezpieczyciel podejmie decyzję dotyczącą wypłaty odszkodowania bądź zadośćuczynienia.
W momencie gdy właściciel zwierzęcia nie posiada polisy OC, poszkodowany może domagać się naprawienia szkody od sprawcy; w niektórych przypadkach może dojść do skierowania sprawy na drogę sądową (zwłaszcza w sytuacji odmowy przyjęcia odpowiedzialności). Pomoc w odzyskiwaniu odszkodowań oferuje między innymi Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy. Na stronie https://www.i-kancelaria.pl/, zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat istoty odszkodowań, a także poznać informacje na temat tego, w czym konkretnie może pomóc wykwalifikowana kadra prawnicza.
Kto zapłaci za szkodę wyrządzoną przez psa?
Obecnie mamy do czynienia ze stałym wzrostem posiadaczy zwierząt domowych – w tym psów. Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pupila może okazać się szczególnie dotkliwa dla właściciela; zwłaszcza jeżeli mówimy o szkodach na osobie. Aby uniknąć opłacania kosztów z własnej kieszeni, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej z tytułu szkód wyrządzonych przez psa. To świetna opcja, dzięki której możliwe jest zabezpieczenie się na wypadek wystąpienia finansowych konsekwencji szkód, które wyrządził pies osobom trzecim. Mowa tu zarówno o zniszczeniu mienia, jak i sytuacji pogryzienia. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli szkoda została wyrządzona umyślnie, wiele ubezpieczalni odmawia wsparcia finansowego w pokryciu kosztów wyrządzonej szkody. Podobnie w przypadku, gdy bez wymaganego przepisami zezwolenia jest się w posiadaniu psa należącego do jednej z ras wpisanych do wykazu agresywnych.
Trzeba zacząć od egzekwowania prawa. Straż Miejska powinna karać za nie sprzątniecie odchodów po wyprowadzanym psie. Mandaty powinny być wyższe. Ratusz w tej prawie ma pełne pole do popisu.