Pierwszy pies w 5 Mazowieckiej BOT. Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk dr Paweł Lech podpisał kontrakt na wykorzystanie psa Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 (GPR K9) w działaniach Sił Zbrojnych. Pierwszy pies przydzielony naszym terytorialsom wabi się Grom i już niedługo przystąpi do… egzaminu państwowego.
Pierwszy pies w 5MBOT i przystąpi do… egzaminu państwowego
W dzisiejszych czasach psy towarzyszą człowiekowi także w nietypowych sytuacjach. Ratują życie, wykrywają niedozwolone substancje, służą także w wojsku. W 5 Mazowieckiej BOT służy już pierwszy pies, który wabi się Grom.
– W środę, 13 listopada br. Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk dr Paweł Lech, podpisał kontrakt na wykorzystanie psa Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 (GPR K9) w działaniach Sił Zbrojnych. To ważny krok w rozwoju zdolności 5 MBOT w zakresie wsparcia poszukiwawczo-ratowniczego i współpracy z innymi służbami. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 5MBOT liczy obecnie 10 żołnierzy, w tym dowódców, nawigatorów, planistów oraz przewodników z psami specjalizującymi się w działaniach ratowniczych. Pierwszym zakontraktowanym czworonogiem w strukturach grupy jest pies – Grom, który zdał egzamin terenowy klasy „0”, zatwierdzony przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej Wydział Szkolenia Specjalistycznego Grup Ratowniczych (SAPSP WSSGR) w Nowym Sączu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 grudnia 2021 r. w sprawie psów używanych w akcjach ratowniczych, który upoważnia przyszłego psa-ratownika do kolejnego etapu egzaminacyjnego informuje kpr. Renata Jaskulska z zespołu prasowego 5 MBOT.
Grom przystąpi do egzaminu państwowego
Niedługo Grom przystąpi do egzaminu państwowego klasy „1” terenowego. Dopiero po zaliczeniu egzaminu pies będzie mógł służyć w 5MBOT, biorąc udział w realnych akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.
– Celem GPR K9 w czasie pokoju, jest wspieranie służb w poszukiwaniu osób zaginionych, a podczas konfliktów wykrywanie grup dywersyjnych przeciwnika i poszukiwanie utraconego personelu wojskowego. Zakontraktowanie pierwszego psa to początek rozwijania zdolności grupy, która stanowi cenne wsparcie działań poszukiwawczo-ratowniczych Sił Zbrojnych oraz służb ratowniczych — dodaje zespół prasowy.