Uwaga na fałszywych znajomych w mediach społecznościowych. Zanim przekażesz komukolwiek kod systemu płatności mobilnej, upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego wierząc, że pomaga swojej bratowej, wygenerował i przekazał 4 takie kody. Stracił w ten sposób 5 tys. złotych. Policja przypomina, że oszustwo internetowe dojdzie do skutku, gdy zapominamy o zasadzie ograniczonego zaufania w sieci. Jak rozpoznać fałszywych znajomych w social mediach?
Niestety, takich historii jest ostatnio wiele, także w Mławie i okolicach. Oszustwo na BLIK jest nadal sposobem na to, ażebyśmy sami przekazali złodziejom swoje pieniądze.
Ostatnio spotkało to mieszkańca Ciechanowa, który był przekonany, że koresponduje z bratową. Dlatego też wygenerowała 4 kody BLIK. Stracił 5 tysięcy złotych.
– Do ciechanowskich policjantów zgłosił się mężczyzna oszukany „na BLIK”. Cyberprzestępcy podszyli się pod jego bratową i włamali się na jej konto społecznościowe. Następnie za pośrednictwem komunikatora poprosili zgłaszającego o pożyczkę. Mężczyzna był przekonany, że koresponduje z bratową. Dlatego też wygenerowała 4 kody BLIK, które następnie przekazał swojej rozmówczyni. Stracił w ten sposób 5 tys. złotych — informuje policja.
Nie przekazujcie pieniędzy obcym osobom
Mundurowi ostrzegają, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać danych do logowania na konta bankowe, nie przekazywać obcym kodów do płatności mobilnych.
– Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw, czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli pojawią się sygnały, że ktoś mógł przejąć nasze konto, należy jak najszybciej zmienić hasło, a także powiadomić znajomych o możliwym oszustwie. Uchroni to nie tylko nas, ale również naszych znajomych i rodzinę, którzy z dobrego serca będą chcieli nam pomóc — ostrzega policja.
Uważajmy na siebie. Nie każdy, kto podaje się za naszego znajomego, rzeczywiście nim jest. Nie wiemy, kto jest po drugiej stronie i z nami pisze. Niestety, oszustwa na BLIK i inne metody wyłudzania pieniędzy przez fałszywych znajomych w mediach społecznościowych są coraz częstsze.
Jak rozpoznać fałszywych znajomych w social mediach?
- Nietypowy życiorys: Fałszywe konta mogą mieć opisy i bio, które są pobierane z innych miejsc, kopiowane i łączone. Często prowadzi to do błędów językowych.
- Brak proporcji pomiędzy „obserwującymi” a „obserwowanymi”: Jeśli ktoś ma bardzo dużo obserwujących, ale sam obserwuje niewiele osób, może to być podejrzane.
- Spam w wiadomościach bezpośrednich: Fałszywi znajomi często wysyłają spam lub linki do podejrzanych stron.
- Brak oznaczenia potwierdzającego weryfikację konta: Zwłaszcza w przypadku kont znanych osób lub firm.
- Oferty darmowych prezentów: Fałszywe konta mogą promować luksusowe przedmioty, które zostały mocno przecenione.