Tajemnicza torba: 23 tysiące złotych zniknęły przed bramą. Senior zostawił przed bramą torbę pełną pieniędzy, myśląc, że pomaga policjantom rozbić grupę przestępczą. To może spotkać każdego.
Przeważnie pod bramą zostawiamy śmieci, które potem zabierają firmy zagospodarowujące nieczystości. Ta historia pokazuje, jak można zmanipulować człowieka, ażeby zostawił komuś obcemu przed bramą dorobek całego życia.
To może spotkać każdego. Tym razem oszukany został mieszkaniec powiatu ciechanowskiego. Jak to się stało, że fałszywy policjant namówił seniora do oddana pieniędzy? Do 86-latka zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty. Po chwili zadzwonił „policjant”, który przekonał seniora, że wcześniej dzwonił oszust próbujący go okraść. Fałszywy policjant poprosił o pomoc w rozbiciu grupy przestępczej napadającej na seniorów. 86-latek zgodnie z poleceniem spakował do torby 23 tys. złotych i zostawił ją przed bramą wejściową, wierząc, że w ten sposób pomaga policjantom.
Szczegóły oszustwa
Oszuści kontaktowali się z seniorem za pomocą telefonu komórkowego.
– 86-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego poinformował policjantów, że na jego telefon komórkowy zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że dostarczy dwa listy. Po chwili zadzwonił inny mężczyzna, przedstawiając się jako funkcjonariusz Policji. Oszust podał swój stopień, imię, nazwisko oraz indywidualny numer służbowy, przekonując seniora, że jest na tropie przestępców napadających na seniorów. Fałszywy policjant wprowadził 86-latka w zakłopotanie, mówiąc, że złodzieje będą obserwować jego dom i mogą nawet rozpylić gaz. Wypytał seniora o posiadane pieniądze, które ten spakował do torby i zostawił przed bramą wejściową. Po odebraniu pieniędzy oszust ponownie zadzwonił, informując, że przestępcy zostali zatrzymani, a senior odzyska swoje pieniądze następnego dnia. Gdy tak się nie stało, 86-latek uświadomił sobie, że padł ofiarą oszustwa, tracąc 23 tys. złotych — informuje asp. Magda Sakowska, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie.
Jak nie paść ofiarą oszustwa?
- Zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania wobec obcych osób proszących o przekazanie pieniędzy.
- Bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi.
- Weryfikujmy przychodzące połączenia, rozłączając się z aktualnym rozmówcą przed wykonaniem kolejnego telefonu.
- Dajmy sobie czas na przemyślenie sytuacji w przypadku niespodziewanego telefonu, zwłaszcza gdy jesteśmy proszeni o pieniądze.
- Nie przekazujmy obcym osobom naszych oszczędności.
- O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.
Pamiętajmy!
Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie we wskazanym miejscu. Policjanci nigdy nie dzwonią z informacją o prowadzonej akcji.