Bariery architektoniczne to ogromny problem dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Mowa tutaj nie tylko o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim, lecz także niewidomych czy innych osób, na co dzień doświadczających trudności z poruszaniem się. Na szczęście coraz więcej mówi się o architekturze dostępności. Termin ten pokrótce oznacza projektowanie przestrzeni publicznej w taki sposób, by była ona w pełni dostępna również dla ludzi z różnymi niepełnosprawnościami. Mowa tu nie tylko o pozbywaniu się zbyt wysokich progów czy dodawaniu barierek, lecz również oznakowaniu ukierunkowanym zwłaszcza na osoby niewidome. Tabliczki brajlowskie to jedno z narzędzi, które znacznie ułatwia niewidomym i słabowidzącym orientację w przestrzeni publicznej. Niepozorny dodatek znacząco zmienia rzeczywistość naprawdę wielu osób – zwłaszcza tych, które na co dzień potrzebują większej ilości informacji dostosowanych do specyfiki ich niepełnosprawności, aby móc swobodnie poruszać się po mieście, a także po różnych firmach czy instytucjach publicznych.
Z czego składa się tabliczka brajlowska i jakie są najważniejsze zasady jej projektowania?
Tabliczki brajlowskie to bardzo ważne narzędzie, które coraz częściej wykorzystuje się w przestrzeni publicznej. To właśnie dzięki nim osoby niewidome mogą zorientować się, w jakim miejscu się znajdują, poznać informacje na temat danego miejsca, a także kierunek jaki należy obrać, aby finalnie dotrzeć do celu. Zastosowanie tabliczek informacyjnych z czcionką brajlowską jest naprawdę istotne; umożliwia niewidomym poruszanie się bez potrzeby korzystania z pomocy innych, co pozwala im na większą niezależność. Standardowa tabliczka brajlowska stosowana w przestrzeni publicznej może informować o numerze budynku, jego nazwie, typie pomieszczenia, kierunkowskazie czy niebezpieczeństwie w pobliżu (np. w postaci schodów) . Zaleca się, aby teksty na tabliczkach były krótkie oraz zwięzłe, a przy tym naprawdę łatwe do odczytania przez osoby niewidome oraz słabowidzące. Sama czcionka powinna być dobrze wyprofilowana, zaś tabliczka oświetlona. Jeżeli chodzi o kolor tabliczki, w rzeczywistości jest to kwestia niezwykle indywidualna. Tego typu tabliczki bardzo często są wykorzystywane w miejscach takich jak instytucje oraz urzędy, hotele, centra handlowe, kina, a także miejsca pracy i wspólnoty mieszkaniowe. Architektura dostępności stale postępuje, co jest zauważalne zwłaszcza w większych miastach, które stają się coraz bardziej dostępne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Wprowadzenie rozwiązań z zakresu architektury dostępności to dziś obowiązek!
O zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami mówi między innymi ustawa, która wymaga zapewnieniu informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, w sposób wizualny, dotykowy bądź głosowy. Tabliczki brajlowskie można z powodzeniem wykonać z płyt aluminiowo-kompozytowych, będącym materiałem trwałym oraz łatwym do obróbki. Tworzeniem tego rodzaju tabliczek zajmuje się między innymi firma Omega System. Tego typu produkty projektowane są na wymiar, a ich wypełnienie wykonane jest ze specjalnego tworzywa PMMA, które nadaje się do stosowania na zewnątrz oraz wewnątrz budynku, a także wykazuje odporność na działanie promieniowania UV. Montaż tego typu tabliczki jest przy tym naprawdę prosty – przebiega za pomocą wkrętów bądź na taśmie dwustronnej klejącej. Dziś coraz więcej przedsiębiorców oraz właścicieli różnego rodzaju budynków inwestuje w rozwiązania z zakresu architektury dostępności. To pozwala im pozostawać otwartymi na wszystkich ludzi, także tych z niepełnosprawnościami.