Wypadki komunikacyjne bardzo często wiążą się z poważnymi konsekwencjami – w tym także zdrowotnymi, jakie mogą ponieść zarówno kierowcy, jak i pasażerowie. Wiele z nich dotyczy odcinku szyjnego, stanowiącego jedną z najwrażliwszych części kręgosłupa. To właśnie w tym miejscu przebiegają ważne naczynia oraz nerwy, które naruszone mogą poważnie wdać się we znaki. Dlaczego skręcenie kręgosłupa szyjnego określa się mianem jednego z najpopularniejszych następstw kolizji drogowych? Choć może wydawać się to zaskakujące, winę ponosi między innymi… budowa samochodu. Otóż, w momencie gwałtownego hamowania, ciało człowieka wciąż porusza się do przodu – jednak pasy bezpieczeństwa skutecznie przytrzymują je blisko fotela, w ten sposób minimalizując ryzyko odniesienia śmiertelnych obrażeń. Jednak w efekcie niespodziewanego naciśnięcia hamulca, głowa najpierw pozostaje pochylona do przodu, następnie dynamicznie odchyla się do tyłu. Ruch ten nazywany jest potocznie „smagnięciem biczem” i niesie za sobą przykre konsekwencje.
Objawy oraz diagnostyka skręcenia kręgosłupa szyjnego
Wśród najczęściej wymienianych objawów, które dotyczą skręcenia kręgosłupa szyjnego, przedstawia się między innymi dolegliwości bólowe – wiele pacjentów skarży się na ból promieniujący od karku aż do potylicy, który może także obejmować skronie, czoło, twarz, ramiona, a także całe ręce (aż do palców). Oprócz tego, objawy skręcenia kręgosłupa szyjnego obejmują także:
-
osłabienie siły mięśniowej;
-
bóle oraz zawroty głowy (często porównywane przez pacjentów do dolegliwości zatokowych i migrenowych);
-
niecharakterystyczne zaburzenia wzroku (np. pojawianie się przed oczami plam, a także ubytków w polu widzenia);
-
osłabienie słuchu (najczęściej objawiające się przez występowanie szumów usznych).
W przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego w części szyjnej, dodatkowo może wystąpić porażenie czterokończynowe – objawiające się niemożnością poruszania rękami oraz nogami. To, co charakterystyczne dla urazów kręgosłupa to fakt, że ich objawy mogą utrzymywać się przez bardzo długi czas, nierzadko oddziałując na komfort funkcjonowania poszkodowanego.
Diagnostyka skręcenia kręgosłupa szyjnego stanowi ściśle indywidualny proces, uzależniony przede wszystkim od sytuacji, w jakiej znajduje się osoba, która doświadczyła urazu. Cały proces najczęściej opiera się jednak na wywiadzie wstępnym, w którym zawarte są przyczyny oraz okoliczności wystąpienia wypadku, a także opis mechanizmu, jaki spowodował kontuzję, a także objawów, jakich doświadcza osoba ze skręconym kręgosłupem. Następnie dochodzi do oceny palpacyjnej, którą najczęściej wykonuje neurolog bądź neurochirurg (czasem także ortopeda) – polega ona na sprawdzeniu tkanek miękkich, po których ocenie zazwyczaj wykonuje się specjalne testy, mające na celu ocenę więzadeł oraz pozostałych elementów układu ruchu. Nie zawsze jednak wykonanie testów jest możliwe; bywa, że lekarz rezygnuje z ich przeprowadzenia, z powodu masywnego uszkodzenia struktur. Dodatkowo zarządza się również prześwietlenia, których celem, jest potwierdzenie lub wykluczenie złamania kręgów i innych urazów, jakie współwystępują w podobnych sytuacjach. Ważne, aby nie zwlekać z wizytą u lekarzy – jest to szczególnie istotne w momencie, gdy postanawia się rościć prawo do uzyskania odszkodowania.
Skręcenie kręgosłupa szyjnego a odszkodowanie. Co warto wiedzieć?
Jak wspominaliśmy na samym początku, skręcenie kręgosłupa szyjnego to częsta diagnoza stawiana poszkodowanym podczas kolizji samochodowych. Niestety, bardzo wielu uczestników kolizji zwleka z wizytą, gdyż początkowo nie odczuwają uciążliwego bólu; sam uraz diagnozowany jest dopiero w momencie, gdy osoba poszkodowana zgłasza się do lekarza z powodu znacznego pogorszenia się samopoczucia po wypadku. Tymczasem za szkody poniesione podczas kolizji należy się odszkodowanie, którego wysokość uzależniona jest od tego, jakie konsekwencje pociągnął za sobą tego rodzaju uraz. Wypłacona kwota powinna obejmować wszystkie konsekwencje materialne, takie jak koszty leczenia oraz rehabilitacji, ceny leków, koszty opieki czy koszty dojazdów do placówek medycznych, a także dochód utracony z powodu niemożności wykonywania swoich obowiązków pracowniczych z powodu urazu. Za skręcenie kręgosłupa szyjnego przysługuje również zadośćuczynienie za doznaną krzywdę – nie tylko ból, lecz także trauma może stanowić poważne następstwo wypadku. Jak starać się o uzyskanie odszkodowania oraz zadośćuczynienia za doznany uraz? Najlepiej skontaktować się z doświadczoną kancelarią prawną, specjalizującą się w sprawach odszkodowawczych. Przykład stanowi AIF Kancelaria, która działa na rynku od ponad dziesięciu lat. Ponadto, na stronie internetowej https://www.tuodszkodowania.pl/, zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat spraw o odszkodowanie z powodu poniesienia przez osobę urazu kręgosłupa, a także sprawdzić, kto zajmuje się ich uregulowaniem. Nie warto lekceważyć całej sprawy – zwłaszcza, gdy w grę wchodzi zdrowie oraz dalszy komfort życia. Zamiast tego dobrze jest zawalczyć o przysługujące prawa, dokonując tego w towarzystwie doświadczonych specjalistów.