Na Noc z Nietoperzami zaprasza mławian Nadleśnictwo Dwukoły. Zapisy chętnych przyjmowane są do piątku, 23 sierpnia, do godziny 14. Imprezę zaplanowano we wtorek 27 sierpnia w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17. W programie warsztaty, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami oraz inne aktywności, które pozwolą zgłębić tajemnice nietoperzy.
Noc z nietoperzami w zagrodzie żubrów. Zapisy chętnych
Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach porozumienia EUROBATS, które ma na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy.
W ostatnim tygodniu sierpnia Lasy Państwowe organizują akcję edukacyjną „Las do góry nogami” w kilkudziesięciu nadleśnictwach w całej Polsce.
W programie przewidziano warsztaty, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami oraz inne aktywności, które pozwolą zgłębić tajemnice nietoperzy.
Jednym z organizatorów jest Nadleśnictwo Dwukoły, które swoją noc z nietoperzami zaplanowało na 27 sierpnia w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00 prelekcją na temat biologii nietoperzy i ich ochrony. Następnie, około godziny 19:00, odbędzie się wyjście do lasu w celu zawieszenia budek lęgowych oraz nasłuchiwania nietoperzy. Spotkanie zakończy się ogniskiem o godzinie 20:30.
Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność zabrania ze sobą latarki, oraz odpowiedniego ubioru składającego się z długich spodni, okrycia wierzchniego dostosowanego do prognozowanych na wieczór warunków atmosferycznych oraz butów terenowych.
Zapisy chętnych przyjmowane są do piątku, 23 sierpnia, do godziny 14:00 pod numerem telefonu 664 408 953. Liczba miejsc jest ograniczona.
Nadleśnictwo Dwukoły, przyłączając się do akcji, chce popularyzować wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy i podkreślić, jak istotne są one dla zdrowia naszych ekosystemów, mimo że często budzą niepokój. Akcja „Las do góry nogami” to sposób Lasów Państwowych na rozwijanie wrażliwości przyrodniczej w lokalnej społeczności.
Na świecie występuje około 1400 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce spotkać można 28, a wszystkie są objęte ochroną. Lasy Państwowe, we współpracy z różnymi partnerami, podejmują szereg działań na rzecz ochrony tych niezwykłych zwierząt, m.in. budując specjalne schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk oraz uczestnicząc w regularnym liczeniu zimujących osobników.
Najlepszych nietoperzy to wybralismy wyborach i tych samorzadowych i tych parlamentarnych jednostki niespotykane gatunki wybitne