Do niedawna zarządzanie magazynem – a co za tym idzie, procesami logistycznymi – opierało się głównie na obiegu dokumentacji papierowej i manualnej realizacji wszystkich procesów mających miejsce w magazynie. Niosło to szereg problemów i wyzwań – niższą wydajność, liczne, często kosztowne błędy, a także brak przejrzystości i wglądu w łańcuch dostaw. Na szczęście te czasy odeszły w niepamięć, a na znaczeniu coraz mocniej zyskują technologie mobilne. Oferują one rozwiązania pozwalające na usprawnienie kluczowych procesów magazynowych i osiągnięcie wymiernych korzyści na wielu poziomach.
W magazynach coraz częściej wykorzystywane są technologie mobilne, które znacząco wpływają na wydajność i efektywność pracy. Najpopularniejsze z urządzeń to oczywiście czytniki kodów kreskowych i RFID, ale również smartfony, tablety, komputery i drukarki przenośne. Każde z nich może w wydatny sposób usprawnić obsługę kluczowych procesów magazynowych.
Technologie mobilne a składowanie towarów
Obszarem działalności, w którym zastosowanie urządzeń i technologii mobilnych jest szczególnie dobrze widoczne, są procesy przyjmowania oraz składowania towarów. Dzięki wykorzystaniu urządzeń mobilnych – takich jak smartfony czy tablety, wyposażone w skanery kodów kreskowych i kodów QR, skanowanie produktów jest znacznie szybsze i dokładniejsze, a aktualizowanie stanów magazynowych jest możliwe do wykonywania w czasie rzeczywistym. Wymienione funkcjonalności przekładają się na sprawniejszą organizację działania całego magazynu, skrócenie czasu przyjęcia towarów i zmniejszenie liczby błędów, wynikających z tzw. czynnika ludzkiego.
Kompletowanie zamówień
Kompletowanie zamówień to proces, w którym błędy i pomyłki mają szczególną wagę. Pomylony produkt lub niekompletne zamówienie, które trafia do klienta końcowego nie tylko powoduje jego niezadowolenie, ale nierzadko generuje koszty obsługi reklamacji lub zwrotów, wynikających z popełnionych błędów. To z kolei zwiększa koszty operacyjne magazynu, a co za tym idzie – obniża rentowność całego przedsiębiorstwa.
Również w tym przypadku technologie mobilne przychodzą z pomocą – bo i w tym obszarze mają one bowiem szczególne zastosowanie. Warto przytoczyć tutaj systemy Pick by Voice, umożliwiające bezwzrokowe, intuicyjne kompletowanie produktów. Takie systemy bazują na wykorzystaniu głosu – pracownicy magazynowi wysłuchują generowanych przez system komend głosowych dotyczących lokacji konkretnych produktów lub określonych zadań do wykonania, a następnie sami potwierdzają wykonanie tych zadań lub pobranie konkretnych towarów z magazynu. Tym samym system głosowy niejako „prowadzi” pracownika przez proces kompletacji i jednocześnie eliminuje ryzyko powstania błędów w trakcie jego realizacji.
Zarządzanie zapasami oraz wysyłka
Zarządzanie zapasami to kolejny obszar, w którym technologie mobilne mogą znacząco usprawnić procesy. Monitorowanie poziomów zapasów w czasie rzeczywistym za pomocą urządzeń mobilnych pozwala na automatyczne generowanie zamówień uzupełniających i ostrzeżenia o niskich stanach magazynowych. Zapobiega to powstawaniu niedoborów w dostawach, zapewniając ciągłość operacji, a w konsekwencji… przekłada się na zadowolenie i zaufanie klientów
Wszystkie wymienione wyżej procesy i obszary funkcjonowania magazynu mogą być efektywnie wspierane przez mobilne technologie i urządzenia, ale nie wspomnieliśmy o jeszcze jednym aspekcie, który ma równie fundamentalne znaczenie – wysyłce i śledzenie przesyłek. Urządzenia mobilne mogą być wykorzystywane do drukowania etykiet wysyłkowych, dzięki czemu proces przygotowywania skompletowanego towaru do opuszczenia magazynu może być znacznie szybszy i sprawniejszy. Z kolei śledzenie przesyłek może dawać odbiorcy pełniejszą, bardziej wyczerpującą i bieżącą informację o statusie realizowanego zamówienia.
Wykorzystanie technologii mobilnych w magazynie – kluczowe aspekty
Oczywiście przy wdrażaniu technologii mobilnych w magazynie należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych aspektach. Pierwszym z nich jest integracja urządzeń i technologii z istniejącymi systemami magazynowymi i logistycznymi – na przykład z magazynowym systemem informatycznym klasy WMS. Drugi to oczywiście onboarding i odpowiednie przeszkolenie pracowników magazynowych, tak by personel prawidłowo posługiwał się udostępnionymi urządzeniami, a co za tym idzie, w pełni wykorzystywał ich potencjał. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiednich urządzeń i aplikacji mobilnych, których funkcjonalności wpisują się w potrzeby i wymagania danego magazynu i przedsiębiorstwa. Wreszcie – choć nie jest to najmniej istotna kwestia – implementacja urządzeń mobilnych powinna nastąpić przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa danych i zgodności z przepisami dotyczącymi danych osobowych.
Technologie mobilne w magazynie – czy warto?
Choć to poważne wyzwania, efekty są jednak zdecydowanie warte wysiłku. Firmy, które z powodzeniem wykorzystują technologie mobilne w magazynach, notują wzrost wydajności, rentowności i dokładności, magazyn pracuje sprawniej, a pracownicy są wspierani przez nowoczesne technologie przy realizacji trudnych, żmudnych i powtarzalnych procesów. Firmy, które chcą pozostać konkurencyjne, muszą rozważyć wdrożenie tych rozwiązań, aby usprawnić swoje procesy, zwiększyć wydajność i obniżyć koszty. Technologie mobilne to nie tylko przyszłość, ale już teraźniejszość zarządzania magazynem i logistyką, dlatego warto pomyśleć o ich implementacji już dziś i powierzyć ją ekspertom, którzy mają doświadczenie w tej kwestii – firmie Logifact-Systems.
Co przyniesie przyszłość? Nie ulega wątpliwości, że rozwój technologii mobilnych wciąż będzie postępować, a one same staną się jeszcze bardziej zaawansowane i szerzej dostępne. To w praktyce oznacza, że ich rola w logistyce magazynowej zdecydowanie zyska na znaczeniu.