Tysiące osób już odwiedziło Pokazową Zagrodę Żubrów
Przypomnijmy. Mławskie żubry można odwiedzać codziennie od 8:00 do 16:00 (z wyjątkiem poniedziałków). Wstęp jest bezpłatny.
Zagrodę będzie można zwiedzać bezpłatnie przez cały rok (z wyjątkiem poniedziałków) w miesiącach: listopad — marzec w godzinach 8 – 15, kwiecień — październik w godzinach 8 – 16.
W trakcie wizyt możliwy będzie udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Służby Leśnej Nadleśnictwa Dwukoły. Temat zajęć edukacyjnych realizowany na terenie zagrody to: „Żubr jako symbol ochrony przyrody w Lasach Państwowych”. Zapisy na zajęcia edukacyjne koordynowane będą przez edukatora Nadleśnictwa Dwukoły Magdę Borkowską tel. 664 408 953, 23 655 90 29 lub 23 654 10 84, e-mail: [email protected].
Jak dojechać? Dojazd od strony Mławy — dzielnica Studzieniec — Krajewo.
Obiekt zlokalizowany w granicach miasta Mława powstał w ramach projektu „Kompleksowa Ochrona Żubra w Polsce”, sfinansowany ze środków Lasów Państwowych przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Na powierzchni 10 ha powstała zagroda dla żubrów wraz z infrastrukturą towarzyszącą umożliwiającą bezpieczne obserwowanie żubrów przez osoby odwiedzające.
Żubry mają do dyspozycji warunki zbliżone do naturalnych, zarówno łaki, lasy i zakrzaczenia. Osoby odwiedzające zagrodę mogą podziwiać zwierzęta z platyformy i wieży widokowej. Dzięki licznym tablicom edukacyjnym będzie można zapoznać się z biologią gatunku i historią jego restytucji.
W Krajewie będzie realizowana bardzo ważna forma ochrony żubra (ex situ), czyli hodowla w zagrodzie.
W Polsce żubr podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Żubr jest też gatunkiem priorytetowym, wymienionym w Dyrektywie Siedliskowej, co oznacza, że na krajach członkowskich UE ciąży szczególny obowiązek działania na rzecz ochrony tego gatunku.
Nadleśnictwo Dwukoły jest pierwszym nadleśnictwem w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, które rozszerza zakres swoich działań na rzecz ochrony przyrody o ochronę gatunku, jakim jest żubr.
6 bardzo fajne można tam robić fajne rzeczy i ogólnie tam dużo fajnych rzeczy jest i i i żubry są fajne
A ktoś te Żubry tam uwiąże w widocznym miejscu? Albo chociaż będzie popędzał, żeby do ludzi wychodziły? Bo jak na razie to w lesie siedzą i żaden się nie pokaże. Już kilka razy z dzieciakami byłem i ani razu szkraby Żubra nie zobaczyły. To miała być atrakcja wywołująca uśmiech na twarzy dziecka a nie płacz.
Czynne tylko do 16.00. To raczej nie dla Mławian, którzy do 16.00 to w fabryce na taśmie stoją.
Do tego jeszcze ciuchcia. Czy to pojazd będzie napędzany na paliwo elektryczne? Ile to emisji będzie wprowadzało do atmosfery?
Powiem wprost, jest to całkowite zaprzeczenie naturalnego bytowania żubrów . Wydanie milionów zł na tą całą „infrastrukturę” jest zmarnowaniem pieniędzy publicznych. W Mławie można by było zrobić np. wiele km ścieżek rowerowych np. wokół Krajewa, lub inne tego typu przedsięwzięcia.
Jan weź się ogarnij bo ty chyba pisowiec
Przydała by się tam jakas fontanna jakieś inne zwierzęta było by lux ,posiedzieć odpoczac popatrzec na zwierzeta