Skończyłeś szkołę czy straciłeś pracę? Niedługo stracisz też możliwość darmowego leczenia. Dotyczy to osób które: zmieniły lub straciły pracę, są na urlopie bezpłatnym, a także zakończyły prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Skończyłeś szkołę, straciłeś pracę? Tracisz możliwość darmowego leczenia
W związku z nie małą ilością osób, które nawet nie wiedzą, że utraciły prawo do leczenia, którego koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia, fundusz ostrzega.
Najczęściej tracimy prawo do leczenia finansowanego ze środków publicznych po upływie 30 (trzydziestu) dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to osób które: zmieniły lub straciły pracę, są na urlopie bezpłatnym, a także zakończyły prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Po sześciu miesiącach prawo to wygasa osobom, które ukończyły szkołę ponadpodstawową lub zostały skreślone z listy uczniów.
W przypadku osoby, która ukończyła szkołę wyższą lub szkołę doktorską, również gdy została skreślona z listy studentów, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez 4 miesiące.
Natomiast gdy masz zawieszone prawo do renty socjalnej – w przypadkach, o których mowa w art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2023. poz 2194) – prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez 90 (dziewięćdziesiąt) dni od ustania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.
Warto także, by osoby kończące 18 lat sprawdziły, czy system informatyczny nie wykreślił ich np. z braku dokumentu poświadczającego, że się uczą. By dalej korzystać z opieki zdrowotnej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia trzeba albo ubezpieczyć się dobrowolnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego lub zostać zgłoszonym jako członek rodziny.
Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje obowiązkiem zapłaty kosztów udzielonych świadczeń.
Mnie w zusie powiedziano, że z chwilą ustania zatrudnienia kończy się ubezpieczenie. Te 30 dni to mit z zamierzchlych czasów