Gwarancje przetargowe są formą zabezpieczenia praw zamawiającego i obowiązków wykonawcy. Jest to mechanizm stosowany coraz częściej zarówno w przetargach publicznych, jak i komercyjnych. Warto jednak wiedzieć, na jakie aspekty takiej gwarancji trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Gwarancja wadialna a zapłata wadium
Wadium to kwota pieniędzy, która ma zabezpieczyć interesy zamawiającego, czyli organizatora przetargu. Wadium chroni zamawiającego przed konsekwencjami niewykonania umowy przez wykonawcę, który wygrał przetarg.
Gwarancja wadialna https://gwarancjeprzetargowe.pl/ to umowa, na mocy której gwarant zobowiązuje się do zapłaty wadium na rzecz zamawiającego, jeśli wykonawca nie wywiąże się ze swoich obowiązków. Gwarancje wadialne obowiązują na przykład, gdy wykonawca wygra przetarg, ale nie podpisze umowy lub nie wywiąże się z jej postanowień. W takiej sytuacji wadium przechodzi na rzecz zamawiającego, a gwarant stosuje regres, czyli żąda zwrotu pełnej kwoty wynikającej z umowy od wykonawcy. Zwrotu wadium może zażądać także wykonawca — jest to możliwe, jeśli zamawiający uchyla się od zawarcia umowy. Gwarancje przetargowe https://gwarancjeprzetargowe.pl/gwarancja-wadialna.html chronią zatem interesy obydwu stron.
Na jaki okres wystawiane są gwarancje przetargowe?
Gwarancje przetargowe muszą być utrzymane w całym okresie obowiązywania kontraktu, a konkretna data wskazana powinna być w dokumentacji SWZ przetargu. Warto bowiem wiedzieć, że wymagany okres ważności gwarancji bywa interpretowany różnie. Obowiązuje bowiem pogląd, że termin obowiązywania gwarancji powinien być dłuższy niż czas związania ofertą, ze względu na możliwość zgłaszania roszczeń. Jest to istotne w przypadku gwarancji usunięcia wad i usterek https://gwarancjeprzetargowe.pl/gwarancja-ubezpieczeniowa-usuniecia-wad-i-usterek.html.
Warto zaznaczyć, że ustawodawca nie wymaga wydłużenia wadium poza okres obowiązywania kontraktu. Właśnie dlatego trzeba szczególną uwagę zwrócić na zapisy SWZ i dostosować gwarancje przetargowe do wymogów zamawiającego.