Mimo że w Europie sprzedaż wyrobów tytoniowych spada, w Polsce wciąż rośnie. W maju wejdą w życie nowe przepisy, w których celem jest skuteczniejsze zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, ochrona zdrowia publicznego oraz kontrola wpływów do budżetu państwa.
Nowe zasady walki z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi
Dotychczas Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obejmował tylko papierosy i tytoń do ich samodzielnego skręcania.
Od 20 maja 2024 roku dołączą do nich m.in. pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa. Ponadto do 20 maja 2024 w systemie Track&Trace będą musiały zarejestrować się punkty sprzedaży detalicznej tych wyrobów. Niedopełnienie tego nowego obowiązku uniemożliwi zakup wyrobów tytoniowych od dostawców.
System Track&Trace w Polsce działa od 2016 roku. Podstawowym zabezpieczeniem, przez niego wymaganym jest stosowanie na opakowaniach jednostkowych papierosów i tytoniu są znaki akcyzy.
W Polsce rynek wyrobów zapewnia znaczne dochody do budżetu państwa. W 2022 r. z tytułu akcyzy budżet zasiliło 25 mld zł, a kolejnych kilka miliardów z tytułu VAT. Polska jest wyjątkiem wśród krajów europejskich, bo u nas wbrew kontynentalnym trendom sprzedaż tytoniu dalej rośnie o kilka procent rocznie. To dzięki ograniczeniu nielegalnego rynku oraz stosunkowo niskim cenom.
Czy handlarze na rynkach w Konopkach i w Strzegowie powinni się bać ? Mam wrażenie , że niezbyt się tym zagrożeniem przejmują. Wydaje się , że mają nieformalnych opiekunów w służbach prawa , ale pewnie się mylę ?
Ciekawe czy dwaj handlarze na rowerach zamkną interes po 20 latach