Szpitalne Odziały Ratunkowe przestają leczyć pacjentów, którzy nie są w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Skierują ich do nocnej pomocy lekarskiej lub do podstawowej opieki medycznej. Tak będzie od 1 stycznia nowego roku.
Szpitalne Odziały Ratunkowe przestają leczyć wszystkich pacjentów…
Od 1 stycznia 2024 r. pacjent najpierw przejdzie triaż, czyli segregację medyczną według stanu zagrożenia życia. Przeprowadzi je triażysta, który nie musi być lekarzem,
Czym jest triaż? Triaż jest to segregacja medyczna pacjentów. Prowadzi ją triażysta, którym tylko czasami jest lekarz najczęściej funkcję tą pełnią ratownicy medyczni lub pielęgniarki systemu ratownictwa medycznego.
Oni oceniają czy pacjent jest stabilny czy w stanie bezpośredniego zagrożenia życia i oznaczają kolorami kolor czerwony – stan bezpośredniego zagrożenia życia, pacjenta trzeba przyjąć natychmiast kolor żółty – przypadek pilny, również należy mu szybko udzielić pomocy kolor niebieski lub zielony – brak stanu zagrożenia życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu.
W tym wypadku pacjent zostanie poinformowany, do jakiego ma udać się specjalisty albo udać się do gabinetu nocnej pomocy lekarskiej czy też do swojego lekarza podstawowej opieki medycznej. Ma to spowodować zmniejszenie kolejek do przyjęcia w szpitalnych oddziałach ratunkowych osób naprawdę wymagających działań ratujących życie.
Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują, że osoby dokonujące triażu nie są lekarzami i mogą się mylić. Zwolennicy twierdzą, że wręcz przeciwnie osoby te jako ratownicy medyczni czy pielęgniarki ratownictwa medycznego, czyli osoby, które dokładnie taką procedurę przeprowadzają wielokrotnie, codziennie np. pracując w karetce pogotowia.
W przypadku Mławy zarówno SOR jak i gabinet nocnej pomocy lekarskiej mieszczą się w jednym budynku.
W przypadku gdy stan zdrowia nie zagraża bezpośrednio życiu, wystarczy przejść do innej części tego samego budynku, by uzyskać pomoc. Natomiast gdy tam się okaże, że jednak potrzebna jest pomoc ratowników, w ciągu kilku minut pacjent trafi na SOR.
Przypomnijmy, że w najbliższym czasie mławski SOR zostanie całkowicie przebudowany i zmodernizowany, by spełniał wszystkie stawiane prawem wymogi.
Gdzie w Mławie jest czynna całodobowo apteka?.
za to są sklepy 24h.
Podobnie jest na Zachodzie z tym, że takie rozwiązania istnieją na ogół w przychodniach rejonowych a nie w szpitalach.