Co kryje się pod pojęciem cen transferowych? Są to ceny, które stosuje się w transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Ust. 1 pkt 1 Ustawy o CIT definiuje je jako rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym: cenę, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy. Podmiotami powiązanymi są podmioty, między którymi istnieją różnego rodzaju relacje, na przykład o charakterze kapitałowym, zarządczym, kontrolnym czy osobowym.
Warto zwrócić uwagę, że ceny transferowe dotyczą zarówno grup kapitałowych, jak i relacji, w których biorą udział osoby fizyczne. Pojęcie to wiąże się z transakcjami kontrolowanymi, które nie są zawierane w warunkach czysto rynkowych. Kontrolowaniem cen transferowych zajmuje się Ministerstwo Finansów poprzez Urząd Skarbowy.
Kiedy występują ceny transferowe?
Pojawiają się one zawsze w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. W praktyce wymagają dokumentacji po przekroczeniu progu wynoszącego 2 mln PLN dla usług i pozostałych transakcji oraz 10 mln PLN dla transakcji towarowych i finansowych. Termin złożenia oświadczenia o dokumentacji upływa w 10. miesiącu po zamknięciu roku podatkowego, czyli 31 października. Do potrzebnej dokumentacji zalicza się dokumentację lokalną, czyli Local File, w przypadku największych podatników grupową (Master File), a także analizy porównawcze. Dodatkowym obowiązkiem są formularze TRP-C/P. Przygotowywaniem dokumentacji cen transferowych może zajmować się wewnętrzna jednostka podatkowa w firmie lub wyspecjalizowani doradcy podatkowi https://benchmarket.pl/dokumentacja-cen-transferowych/.
Jak ustalić ceny transferowe?
Ceny transferowe ustala się na poziomie rynkowym, na podstawie dostępnych danych porównawczych. Do tego celu potrzebne są analizy porównawcze, określane jako analizy benchmarkowe lub po prostu benchmarki. Analizy te mogą opierać się na danych wewnętrznych oraz zewnętrznych. Ceny transferowe można obliczyć za pomocą wybranego wskaźnika, np. biorąc pod uwagę cenę jednostkową zastosowanego rynkowego poziomu marży lub narzutu. Może zostać wyrażona m.in. kwotowo lub w inny sposób (np. procentowo).
Ceny transferowe stanowią narzędzie wykorzystywane do przenoszenia dochodów pomiędzy podmiotami powiązanymi, czyli wywierającymi wpływ na inne podmioty krajowe lub zagraniczne. W praktyce stosowanie cen transferowych przyczynia m.in. do poprawy wyniku finansowego w przedsiębiorstwie dominującym w danej grupie kapitałowej. Chcąc ograniczyć wykorzystywanie cen transferowych do przenoszenia dochodów, stosowana jest zasada ceny rynkowej. Aby prawidłowo ustalić ceny transferowe, podmioty powiązane powinny porównać warunki ustalone z warunkami, jakie ustalają podmioty ze sobą niepowiązane. Zadaniem tym powinni zająć się wykwalifikowani specjaliści, posiadający wiedzę z zakresu prawa podatkowego. Usługi takie warto zlecić zewnętrznej firmie, np. https://benchmarket.pl, która oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie tworzenia polityki cen transferowych, czy przygotowywaniu dokumentacji Local File i Master File.