Istnieją różne formy zabezpieczenia wierzytelności. Obok złożenia oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji albo ustanowienia hipoteki, istnieje również instytucja nazywana przewłaszczeniem na zabezpieczenie.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie to forma zabezpieczenia wierzytelności. Wierzyciel zawiera z dłużnikiem umowę podstawową na przykład umowę pożyczki. W ramach jej wykonania przenosi na dłużnika określoną kwotę pieniężną. Dłużnik zobowiązuje się do zwrotu tej kwoty zazwyczaj wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Warto zabezpieczyć spłatę pożyczki wykorzystując dostępne narzędzia prawne.
Istnieją różne możliwości zabezpieczenia wierzytelności. Jedną z popularniejszych form zabezpieczenia jest oświadczenie dłużnika o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w przypadku braku uregulowania zobowiązania zawarte w akcie notarialnym. Mniej popularnym rozwiązaniem jest skorzystanie z depozytu notarialnego. Kolejną alternatywną opcją zabezpieczenia wierzytelności jest właśnie przewłaszczenie na zabezpieczenie.
Przewłaszczenia na zabezpieczenie dokonuje się w formie umowy zawieranej pomiędzy stronami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przewłaszczającym była osoba trzecia, jak na przykład małżonek albo inny krewny dłużnika.
Przewłaszczenie polega na przeniesieniu prawa własności do rzeczy przez dłużnika (albo osobę trzecią) na wierzyciela z zastrzeżeniem, że w przypadku uregulowania zobowiązania przez dłużnika własność rzeczy zostanie zwrotnie przeniesiona na dłużnika. Pojawiają się również głosy, jednak zdania są podzielone, że możliwe jest przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie i w takim przypadku warto zadbać o to, aby roszczenie o zwrotne przeniesienie własności na dłużnika – właściciela nieruchomości zostało wpisane do działu trzeciego księgi wieczystej.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie, mimo że ukształtowane głownie przez praktykę i zawierane również w stosunkach prawnych innych niż te z bankiem, zostało uregulowane w ustawie prawo bankowe w rozdziale dotyczącym szczególnych obowiązków i uprawnień banków. Zgodnie z prawem bankowym zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych.