Będą produkować robaki na ogromną skalę. W województwie lubuskim budowana jest farma, która od wiosny 2024 ma produkować olbrzymie ilości białka, oleju i nawozy z owadów. Firma specjalizuje się hodowli muchy czarnej zwanej po łacinie Hermetia illucens.
Firma, która obecnie chwali się produkcją na poziomie 25 tys. ton mięsa owadziego, rocznie chce zwiększyć produkcję 40-krotnie. O zbyt się nie martwi, bo całą produkcję sprzedaje błyskawicznie.
Budżet inwestycji to 45,8 mln euro, z czego na nowy zakład produkcji materiałów paszowych przeznaczono 35 mln euro, na nowe Centrum Genetyczne rozrodu owadów – 4,8 mln euro i 2,9 mln euro na zakład badawczo-rozwojowy. Spółka zajmuje się wytwarzaniem białka z owadów, hodowanych według autorskiej technologii przemysłowej hodowli owadów.
Produkty kierowane są na rynek karm dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz dla hodowli ryb, a także ogrodnictwa. Sprzedawane są głównie na terenie Niemiec, Czech, Litwy, Izraela, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Rynek białka owadziego jest obecnie rynkiem niszowym (2021 – 10 tysięcy ton), ale do 2030 r. może osiągnąć produkcję 500 tysięcy ton i wartość 8 mld USD. Owad Hermetia illucens określony nazwą „czarna mucha” to szeroko rozprzestrzeniony gatunek muchówki z rodziny lwinkowatych.
Muchówki z tego gatunku osiągają 12–20 mm długości ciała i 8–14,8 mm rozpiętości skrzydeł. Są to muchy duże, smukłe, przeważnie ciemne, o intensywnie brązowych skrzydłach. Charakteryzują się krótkim cyklem życia od 40 do 45 dni. Larwy tego owada intensywnie żerują na rozkładających się cząstkach materii organicznej pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym produktów spożywczych. Przekształcają je w masę składającą się głównie z białka, tłuszczu i chityny.
Znaczenie gospodarcze
Produkty powstające w wyniku żerowania larw H. illucens mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Wysokiej jakości białko może być stosowane jako pasza, podczas gdy inne związki mogą być wykorzystywane jako surowiec w przemyśle chemicznym. Pozyskuje się z niej mączki paszowe i wyekstrahowane tłuszcze. Frakcję tłuszczową można przekształcać w biopaliwo, a chityna może być przetwarzana na chitozan, który ma szerokie zastosowania, od oczyszczania ścieków po wytwarzanie powłok bioaktywnych.
Larwy H. illucens cechują się wysokim poziomem wapnia oraz jako jedyne owady dotąd wykorzystywane w żywieniu zwierząt wykazują korzystny stosunek wapnia do fosforu. Nawóz organiczny (frass) to w 100% naturalny biostymulator, ponieważ wysoka zawartość chityny ma działanie biostymulujące jako czynnik uodparniający rośliny na stres suszy i skrajnych temperatur.
Lepiej robaki niż kurczaki.