Ocalić od zapomnienia — w spotkaniu pod takim hasłem, w Izbie Pamięci GRHLC Mława przy ulicy Płockiej, uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze z naszego terenu.
Ocalić od zapomnienia. Nauczyciele w Izbie Pamięci GRHLC Mława
Pedagodzy odwiedzili Izbę Pamięci Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej (GRH LC) Mława w ramach spotkań sieci nauczycieli bibliotekarzy powiatu mławskiego, koordynowanych przez Agatę Mierzwę — kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Mławie.
Spotkanie przebiegało pod hasłem „Ocalić od zapomnienia” i zdaniem uczestników odbyło się w przyjacielskiej atmosferze wspomnień minionych lat. Honorowym gościem był Zbigniew Jabłoński, lekarz medycyny, internista, homeopata, komandor marynarki wojennej, a także redaktor i poeta.
– Sama Izba zrobiła na nas niesamowite wrażenie, jest to namiastka „niewielkiego muzeum” z przecudownym klimatem, który stworzyli członkowie grupy. Przekraczając jego próg, przenosimy się w zupełnie inny świat i jesteśmy w stanie poczuć ducha przeszłości. Prowadzący spotkanie: Jolanta Wysocka – wiceprezes Stowarzyszenia (GRHLC) Mława oraz jego członkowie: Dorota Tadrzyńska i Janusz Dębski wprowadzili nas w tajniki ich wielkiej misji, która łączy się z pasją działalności społecznej. Mogliśmy obejrzeć fotografie z rekonstrukcji i przedsięwzięć, w jakich brali udział, ale też zobaczyć i dotknąć wykorzystywane przez nich rekwizyty. Prowadzące przybliżyły słuchaczom postać m.in. Zofii Orlickiej ps.”Danuta” oraz zaprezentowały opracowaną przez członków Stowarzyszenia broszurę na jej temat pt. „Odkrywamy ślady historii Mławian — Zofia Orlicka — Sanitariuszka z Powstania Warszawskiego” – projekt koordynowany przez: D. Tadrzyńską, J. Wysocką i D. Tadrzyńskiego. D. Tadrzyńska we wstępie do wskazanej wyżej broszury pisze: „Zofia Orlicka była urodzoną w Mławie jedną spośród wielu bohaterów Powstania Warszawskiego, a jednocześnie jedną z najbardziej zasłużonych pielęgniarek warszawskiej konspiracji”. Janusz Dębski na zakończenie spotkania wygłosił także prelekcję nt. „Powstania Styczniowego w powiecie mławskim”, opowiedział wiele ciekawych historii o miejscach i postaciach z tym związanych — wspomina Agata Mierzwa — kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Mławie, koordynująca spotkania. Zaznacza też, że podczas spotkania (25 października) zaprezentowała zasoby na temat Powstania Styczniowego, jakimi dysponuje biblioteka pedagogiczna.
GRH LC Mława piętnastolecie działalności
GRH LC Mława powstała w 2008 roku i będzie obchodziła piętnastolecie swojej działalności. Członkowie grupy to prawdziwi pasjonaci, którzy biorą udział w licznych rekonstrukcjach w tym m.in.: „Wołyń 1943 – nie o zemstę, lecz o Pamięć wołają ofiary”, ale też kinowych produkcjach jak choćby” „Wołyń”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Historia Roja”, „Hans Kloss”. Stawka większa niż śmierć”, „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”, „1920. Wojna i miłość”. Więcej szczegółowych informacji na temat działalności grupy można zaczerpnąć z artykułu „Retro pasjonaci” opublikowanego na łamach Pisma Samorządu Mazowieckiego „Mazowsze. Serce Polski” 2020 nr 11 s. 48-49, będącego zapisem rozmowy Moniki Gontarczyk z członkami zarządu (GRh LC) Mława tj., Jackiem Kwiatkowskim (prezesem), Dariuszem Tadrzyńskim (członkiem zarządu) oraz Jolantą Wysocką (wiceprezesem), do czego oczywiście gorąco zachęcamy.
Fot. Archiwum BP Mława
GRH LC powstała w 2008 r. w MDK i prowadziły ją Hanna Zarębska i Małgorzata Retkowska.
GRH LC Mława działa od 2013 r.
Kto był inicjatorem i założycielem GRHLC?????