Kamery termowizyjne są od lat z powodzeniem wykorzystywane przez leśników i myśliwych podczas poruszania się po lesie. W niniejszym artykule sprawdzamy do czego z reguły tego typu urządzenia się przydają.
Źródło zdjęcia: solidmaks – stock.adobe.com
Czym jest termowizja?
Termowizja ułatwia obserwowanie otoczenia, gdy jest ciemno lub widoczność jest znacznie ograniczona (np. przez mgłę, gęsty śnieg lub deszcz). Zasada działania tego urządzenia opiera się na tym, że wszystkie obiekty, które mają temperaturę powyżej -273,15 stopni Celsjusza emitują promieniowanie podczerwone. Czym dany obiekt ma wyższą temperaturę tym wyższe promieniowanie emituje. Standardowe termowizje posiadają czujniki, które rejestrują emitowane promieniowanie podczerwone i wyświetlają obraz przedstawiający różnice w emitowanym promieniowaniu w graficzny sposób. Z reguły obszary o podwyższonym promieniowaniu są przedstawione za pomocą ciepłych barw (np. odcienie czerwonego) a obszary o obniżonym promieniowaniu za pomocą chłodniejszych barw (np. odcienie niebieskiego). W rezultacie użytkownik takiego urządzenia nawet po zmroku jest w stanie sprawdzić czy w zasięgu wzroku znajduje się zwierzyna.
Przykładowe urządzenia tego typu można znaleźć sprawdzając produkty TETRAO optyka.
Do czego może być wykorzystywana termowizja przez leśników i myśliwych?
Leśnicy mogą za pomocą termowizji monitorować zachowanie dzikich zwierząt po zmroku. Poza tym, leśnicy mogą wykorzystywać kamery termowizyjne do ochrony lasu (np. przed pożarami lub osobami, które próbują wejść na zamknięte obszary leśne). Natomiast myśliwym termowizja ułatwia widzenie podczas nocnych polowań. Co znacznie może ułatwiać identyfikowanie zwierzyny w trudnych warunkach oświetleniowych.
Podsumowując, nowoczesne urządzenia znacząco zwiększają komfort i efektywność polowań oraz ułatwiają obserwowanie zwierzyny w lesie. Po skutecznym obserwowaniu zwierzyny można rozstawić krzesła ogrodowe, wygodnie się rozsiąść i opowiadać o leśnych przygodach.