Zaskakujące dane o bezrobociu. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nadal spada, pomimo wielu niekorzystnych czynników.
Główny Urząd Statystyczny przekazał najnowsze dane o bezrobociu, które jest najniższe od 30 lat.
W maju 2023 r. stopa procentowa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,1 procent, w kwietniu 5,2 procent, w marcu 5,4 procent, w styczniu i w lutym 5,5 procent. Warto dodać, że w styczniu 2023 roku w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 857,6 tys.
Dane GUS wskazują na spadek bezrobocia rejestrowanego nie tylko w ciągu ostatnich miesięcy, ale też na przestrzeni minionych lat. Wskaźnika nie zachwiała nawet pandemia. W roku pandemicznym — czyli 2020 roku — bezrobocie wynosiło 6 procent. Z kolei w 2012 roku wyniosło 12,6 procent, a w 2003 roku 19,3 procent, natomiast w 1993 roku było na poziomie 14,3 procent.
Wskaźniki znacznie się różniły — szczególnie w 1993 roku — ponieważ w tamtym czasie były inne uwarunkowania polityczne, gospodarcze i ekonomiczne.
Warto wspomnieć, że pod pojęciem bezrobocia rejestrowanego – według Głównego Urzędu Statystycznego — kryją się osoby niezatrudnione, zdolne do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin (pół etatu dotyczy niepełnosprawnych).
a u nas w wieżowcu coraz więcej emerytów.
To tylko bezrobocie „rejestrowane”
A masz inny/lepszy sposób na wyliczenie czegoś niż dane rejestrowane/ewidencjonowane? Chcesz to przejdź się po wszystkich domach i pytaj kto pracuje a kto nie i wtedy będziemy mieli dane najbardziej wiarygodne (o ile ktoś nie będzie kłamał).
Na papierze zawsze wszystko pięknie wygląda 😀