Dziecko przewozić w foteliku czy przypiąć pasami? Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka mundurowi przypominają o bezpieczeństwie najmłodszych w podróży. Za złamanie przepisów grozi mandat 300 zł i 6 punktów karnych. Niewłaściwe przewożenie dziecka w samochodzie to ryzyko zdrowia i życia.
Policjanci kontrolują, w jaki sposób w pojazdach przewożone są dzieci. Sprawdzają, czy podróżują one w fotelikach i są prawidłowo zapięte pasami.
Obowiązkiem opiekunów jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci podczas każdej podróży pojazdem mechanicznym. Przepisy regulują dokładnie, kiedy dziecko powinno być przewożone w foteliku, a kiedy wystarczy przypiąć je pasami.
Ważna jest granica wzrostu
Od dłuższego czasu, nie obowiązuje granica wieku dla przewożenia dzieci w fotelikach. Ważna jest granica wzrostu. W fotelikach muszą jeździć dzieci mierzące mniej niż 150 cm.
W przypadku samochodów osobowych o liczbie miejsc do 9, wraz z kierowcą, wyposażonych fabrycznie w pasy bezpieczeństwa, oraz samochodów ciężarowych wyposażonych fabrycznie w pasy bezpieczeństwa przewóz dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu jest dozwolony pod warunkiem zastosowania fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego.
Fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące musi być odpowiednio dobrane do masy i wzrostu dziecka.
W przypadku gdy fotelik jest zamontowany na przednim siedzeniu pojazdu, tyłem do kierunku jazdy należy pamiętać, że gdy przewozimy w nim dziecko, poduszka powietrzna pasażera nie może być aktywna. Pojazdy wyposażone w poduszkę powietrzną pasażera posiadają wyłącznik poduszki odpowiednio oznakowany piktogramem.
Dopuszcza się możliwość przewożenia dziecka bez użycia fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego wyłącznie w dwóch niżej opisanych przypadkach:
1. Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego to w takim przypadku zezwala się na przewożenie dziecka przytrzymywanego pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest jednak wzrost dziecka – minimum 135 cm. Przepis ten dotyczy przewozu dzieci samochodami osobowymi o liczbie miejsc do 9 wraz z kierowcą, wyposażonymi fabrycznie w pasy bezpieczeństwa, oraz samochodami ciężarowymi wyposażonymi fabrycznie w pasy bezpieczeństwa.
2. W przypadku samochodów osobowych o liczbie miejsc do 9 wraz z kierowcą wyposażonych fabrycznie w pasy bezpieczeństwa, oraz samochodów ciężarowych o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wyposażonych fabrycznie w pasy bezpieczeństwa zezwala się na przewożenie na tylnym siedzeniu pojazdu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, jeśli dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego.
Ponadto obowiązek stosowania fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego nie ma zastosowania kiedy dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym.
Za złamanie przepisów grozi mandat w wysokości 300 zł i 6 punktów karnych. To jednak nic w porównaniu z zagrożeniem, jakie niewłaściwe przewożenie dziecka w samochodzie niesie dla jego zdrowia i życia.