50 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Ciechanowa, który chciał się szybko wzbogacić na kryptowalutach. Mechanizm oszustów jest prosty. Najpierw wzbudzają zaufanie, stosując socjotechniki, potem przekonują ofiarę do zainstalowania konkretnej aplikacji na urządzeniu, dzięki której uzyskują dostęp do konta.
- R E K L A M A -
Chciał szybko zarobić. Stracił 50 tysięcy
36-letni mieszkaniec Ciechanowa, który stracił 50 tysięcy złotych, wcześniej na prośbę rzekomego doradcy finansowego zainstalował u siebie w telefonie niebezpieczny program, który umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem. W ten sposób oszust uzyskał dostęp do jego konta bankowego. Dodatkowo na dane osobowe mężczyzny i jego matki zaciągnięto kilka kredytów. Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach.
– W miniony piątek do ciechanowskich policjantów zgłosił się 36-latek, który został oszukany przy inwestycji w kryptowaluty. Z mężczyzną skontaktował się rzekomy analityk finansowy o charakterystycznym wschodnim akcencie, który doradzał jak inwestować wirtualne pieniądze. Dodatkowo przedstawiciel giełdy polecił zainstalowanie w telefonie mężczyzny oprogramowania, które będzie przydatne podczas inwestycji. Skuszony możliwością szybkiego zarobku 36-latek postępował zgodnie z instrukcjami. Aplikacja, którą zainstalował, umożliwiła oszustowi zdalną obsługę telefonu i dała dostęp do jego konta bankowego. Ciechanowianin podał fałszywemu doradcy numer swojego konta bankowego, hasło, login oraz numer PIN. Ponadto udostępnił też dane wrażliwe swojej matki. Jak się okazało na 36-latka i jego matkę ktoś zaciągnął kilka kredytów. W ten sposób mieszkańcy Ciechanowa ponieśli straty na kwotę 50 000 zł — informuje policja.
Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:
· Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
· Nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, zastanów się i nie ulegaj presji.
· Nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami ani wysokimi zarobkami.
· Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
· Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
· Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
· Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
· W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli Twój „doradca” o to prosi, nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
- R E K L A M A -
Przecież to nawet nie była kradzież tylko zwykle przekazanie środków.