Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w poniedziałek możemy się spodziewać porywistego wiatru i opadów deszczu. Nastąpi też wędrówka niżów.
W poniedziałek wciąż pochmurno i wietrznie, ale cieplej. W całym kraju opady deszczu. Temperatura maksymalna od około 3°C na północnym wschodzie, 8°C w centrum, do 12°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem silny do 40 km/h, w porywach do 65 km/h, nad morzem do 75 km/h, z południowego zachodu i południa.
We wtorek więcej słońca i zanik opadów, tylko na północy i wschodzie jeszcze pochmurno i tam słaby przelotny deszcz. W nocy dość ciepło, od 2°C na wschodzie, 6°C w centrum, do 8°C na zachodzie. Temperatura w dzień od 8°C na północy do 15°C na południu. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny, nad morzem silny do 30 km/h i w porywach do 80 km/h, na nizinach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
W środę ponownie pogorszenie pogody, pochmurno z opadami deszczu, na zachodzie i północy też deszczu ze śniegiem. Nad ranem na termometrach od 1°C na północy, 5°C w centrum, do 7°C na południu. Temperatura maksymalna od 4°C na północy do 12°C na Podkarpaciu. Wiatr w dalszym ciągu porywisty, nad morzem w porywach do 80 km/h, na niżu do 55 km/h.
W czwartek na południu pogodnie, bez opadów i do 11°C. Poza tym pochmurno z opadami deszczu, na północy też deszczu ze śniegiem i od 4°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
W nadchodzącym tygodniu Polska znów znajdzie się pod wpływem dynamicznych frontów atmosferycznych. Na sytuację hydrologiczną wpływać będą występujące przez większość okresu prognostycznego opady oraz silny wiatr. Od weekendu na stacjach wodowskazowych obserwować będziemy głównie wzrosty i wahania do i w strefie wody wysokiej, lokalnie z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i punktowo (szczególnie na Wybrzeżu) alarmowych.
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle początkowo przeważać będzie stabilizacja, następnie możliwe są wahania i wzrosty związane ze spływem wód opadowych. Na środkowej Wiśle stany wody będą wykazywały wyrównany przebieg, podobnie jak na dolnej Wiśle, gdzie początkowo obserwowana będzie również tendencja spadkowa w strefie wody średniej. W weekend w ujściowym odcinku Wisły wystąpią wzrosty w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych.
W zlewniach dopływów Wisły przez większość okresu prognozy spodziewamy się opadów w postaci deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Przy aktualnie wypełnionej retencji opady te oraz topnienie pokrywy śnieżnej powodować będą lokalne wzrosty i wahania stanów wody, początkowo głównie w strefie wody średniej, a następnie również wysokiej. Od weekendu na mniejszych rzekach, szczególnie karpackich dopływch Wisły, może dojść do przekroczenia stanów umownych – głównie ostrzegawczych, lokalnie również alarmowych. Przekroczenia stanów umownych również spodziewane są na dopływach środkowej Wisły.
W zlewni Narwi i Bugu przewidywana jest stabilizacja lub wahania stanów wody. Od soboty do wtorku większe wahania i wzrosty mogą wynikać z pojawiających się opadów. Na mniejszych ciekach w zlewni Narwi obserwować będziemy przekroczenia stanów ostrzegawczych. Obecne przekroczenia będą się utrzymywać.
Dorzecze Odry
Na Odrze, podobnie jak na Wiśle, początkowo dominować będzie stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej.
Na górnej Odrze możliwe są wahania i tendencja wzrostowa spowodowana spływem wód opadowych. Na środkowym odcinku Odry mogą zaznaczyć się większe wahania stanu wody związane z pracą urządzeń technicznych. W ujściowym odcinku w weekend możliwe są wahania i wzrosty do strefy wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych (ostrzegawczych i alarmowych).
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry, w wyniku prognozowanych na okres prognozy opadów, miejscami wystąpią wzrosty i wahania stanów wody. Możliwe są lokalne przekroczenia stanów umownych, szczególnie w zlewni Stobrawy, górnego Bobru i Baryczy. Stany wody będą układać się w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Obecne przekroczenia stanów umownych będą się utrzymywać. Większe wahania na rzekach wynikać będą także z pracy urządzeń hydrotechnicznych.
Na górnej Warcie początkowo możliwe są wzrosty i wahania stanów wody. Na Warcie środkowej i dolnej przeważać będzie stabilizacja z nieznaczną tendencją wzrostową, głównie w strefie wody średniej. Na dopływach Warty prognozowana jest przede wszystkim stabilizacja stanu wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej, miejscami zaznaczą się wahania i wzrosty, związane z prognozowanymi opadami, z możliwością osiągnięcia stanu ostrzegawczego.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na Wybrzeżu, Zalewach i Żuławach początkowo prognozowane są wahania z nieznaczna tendencją spadkową. Natomiast od weekendu na stacjach będących pod wpływem Morza Bałtyckiego zaznaczą się głownie wzrosty i wahania stanów wody związane z porywistym wiatrem z kierunków północnych. W niedzielę sytuacja będzie się stabilizować i zaczną przeważać spadki. Wzrosty sięgać będą do strefy wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów umownych, a punktowo również możliwe jest krótkotrwałe osiągnięcie stanów alarmowych. Po weekendzie przeważać będą wahania poziomu wody na ogół w strefie wody średniej.
Na rzekach Przymorza prognozowane są głównie wahania stanu wody w obecnych strefach z lokalnymi weekendowymi wzrostami (szczególnie w ujściowych odcinkach) w strefie wody średniej i wysokiej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie. Obecnie przepływy poniżej SNQ notuje się na 5 stacjach. W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywała się na podobnym, bardzo niskim poziomie.
Źródło: IMGW-PIB