Petycja z ponad 300 podpisami mieszkańców sprzeciwiających się budowie krematorium niedaleko ich domów trafiła do ratusza. Zainteresowani spotkali się w tej sprawie z burmistrzem. Co ustalono?
Petycja z setkami podpisów w ratuszu
Miejsce planowanej budowy znajduje się w rejonie ulic Żabieniec i Chądzyńskich. Na temat protestu (przed cmentarzem) mieszkańców — sprzeciwiających się lokalizacji obiektu w pobliżu ich domów — informowaliśmy TUTAJ.
20 lutego 2023 r. burmistrz Mławy zawiadomił strony postępowania o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania polegającego na budowie inwestycji.
– W dniu 1.02.2023 r. do Urzędu Miasta Mława wpłynął wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji: budynek usług pogrzebowych – krematorium. Wniosek został uzupełniony przez wnioskodawcę 17.02.2023 r. 20.02.2023 r. Burmistrz Miasta Mława zawiadomił strony postępowania o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania polegającego na budowie ww. inwestycji. W sprawie nie wydano żadnej decyzji. Wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy nieruchomości położonej przy ul. Żabieniec i ul. W. i E. Chądzyńskich w sąsiedztwie cmentarza komunalnego — informuje portal Nasza Mława Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mławie.
Nasz urząd ma 90 dni na wydanie decyzji, licząc od dnia złożenia wniosku.
Mieszkańcy protestują
Budynek spalarni zwłok miałby powstać niedaleko domów, czemu sprzeciwiają się mieszkańcy. Do ratusza trafiła petycja przeciw inwestycji we wspomnianej lokalizacji podpisana przez ponad 300 osób.
Na wniosek mieszkańców w środę 1 marca, w ratuszu odbyło się spotkanie z burmistrzem Sławomirem Kowalewskim, przewodniczącym Rady Miasta Mławy Lechem Prejsem oraz naczelnikiem Wydziału Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Markiem Polakiem. Przyszło 20 osób, sprzeciwiających się powstaniu krematorium blisko zabudowy mieszkalnej. Podczas spotkania burmistrz miasta miał stwierdzić, że planowana lokalizacja jest niefortunna. Jednak przypomniał też, że każdy mieszkaniec ma prawo złożyć wniosek, a urząd ma obowiązek taki wniosek rozpatrzyć. Według naczelnika ratuszowego wydziału nieruchomościami i planowania przestrzennego Marka Polaka, procedura rozpatrzenia wniosku inwestora musi być przeprowadzona zgodnie z prawem.
Ustalono, że w pierwszej fazie rozpatrywania, analizy wniosku ma dokonać urbanista. – Tu nie może być uznaniowości, tylko argumenty, które wynikają z przepisów – podkreślił naczelnik Polak.
Z kolei Sławomir Kowalewski miał poinformować mieszkańców na spotkaniu, że zaproponował inwestorowi inną lokalizację, bliżej DK7, ale ten nie ustosunkował się dotychczas do propozycji.
Mieszkańców interesowała wyłącznie pozytywna dla nich decyzja, czyli zablokowanie budowy krematorium w pobliżu ich domów.
Jest studium, będzie plan przestrzenny
Mławianie byli zaniepokojeni uchwalonym przez radę miasta w 2022 roku studium uwarunkowań dla tego obszaru, które przewiduje tam możliwość, budowy krematorium. Naczelnik Polak uspokajał mieszkańców, że studium jest dokumentem ogólnym, który wskazuje możliwości, co nie jest równoznaczne z podjęciem decyzji.
Bardziej szczegółowym dokumentem jest plan zagospodarowania przestrzennego, którego nie uchwalono na tym obszarze. Określa on możliwe wykorzystanie terenu. Studium jest zwykle wstępem do planu. Podczas spotkania, burmistrz Sławomir Kowalewski poinformował mieszkańców o chęci rozpoczęcia procedury uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru między ulicami Warszawską, Okólną, Nowowiejską, Piaskową i S7. Jednym z powodów takiej decyzji ma być konieczność powiększenia obszaru cmentarza komunalnego, ponieważ w Mławie zaczyna brakować miejsc do pochówku. Burmistrz zachęcał osoby biorące udział w spotkaniu do monitorowania prac nad planem i zgłaszania uwag. Jednak to musi swoje potrwać.
Tymczasem mieszkańców nurtuje możliwość powstania krematorium w pobliżu.
Na koniec spotkania ustalono, że zainteresowani czekają na analizy urbanisty w sprawie inwestycji oraz kolejne spotkanie w ratuszu.
Szok ile masz w tej spalarni udziału
Az dziwne, ze cmentarz im nie przeszkadza 😀
Szanowni Państwo Studium uwarunkowań musi być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy chcą czy nie, to i tak powstanie krematorium. Gdyby tego zapisu nie było w Studium wtedy byłaby inna bajka
Jeszcze zobaczymy. Pozdrawiamy
Serio? Przecież to nie będzie krematorium z czasów II wojny światowej…, nie będą też przed budynkiem stawiać stosów i palić ciał publicznie. Ale w Mławie nadal średniowiecze.
Jeśli średniowiecze proszę zaproponować lokalizację przy swoim domu albo bloku. Dajcie ludziom spokój. Krematorium jest potrzebne ale powinno być zdala od budynków i szkół. Jeśli jest nie średniowieczne to dziwne że inwestor nie zrobi u siebie pod domem.
Niech tobie postawią w pobliżu domu
Ciekawe jak będziesz śpiewał