Elastyczna organizacja czasu pracy, dwa nowe urlopy i inne zasady umów na czas określony zaproponował rząd w nowelizacji kodeksu pracy.
Dwa nowe urlopy i elastyczny czas pracy
Do parlamentu trafi dokument, w którym jest szereg zmian w kodeksie pracy. Według wnioskodawców głównym jego celem jest zapewnienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz wprowadzenie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy zgodnych z prawem w Unii Europejskiej.
Urlop rodzicielski
Po zmianach, rodzice mają mieć urlop rodzicielski trwający 41 tygodni po urodzeniu jednego dziecka lub 43 tygodnie po urodzeniu dwojga pociech. Według starych przepisów to o 9 tygodni mniej. Ten dodatkowy okres ma być dla drugiego z rodziców bez prawa przeniesienia. Czyli jeden rodzic skorzysta z dotychczasowej liczby tygodni, a drugi z dodatkowej.
Natomiast urlop ojcowski trzeba będzie wykorzystać w pierwszym roku życia dziecka, a nie w ciągu dwóch lat, jak dotychczas. Te regulacje mają na celu podniesienie roli ojca w rodzinie, by aktywnie mógł uczestniczyć w wychowaniu dziecka.
Teraz, jeśli pracownica złoży wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w ciągu 21 dni po porodzie, otrzyma płatność, która będzie wynosiła 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Ojcu dziecka za okres 9-tygodniowej części urlopu będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Urlop rodzicielski nie będzie zależał od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu tak jak dotychczas.
Urlop opiekuńczy i z powodu siły wyższej
Nowe rodzaje urlopu – opiekuńczy i z powodu siły wyższej. Opiekuńczy będzie bezpłatny i należeć się będzie w wymiarze 5 dni w roku w celu „w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych”.
Drugi – urlop z powodu siły wyższej – będzie mógł trwać 16 godzin lub 2 dni roboczych w roku i będzie płatny w wysokości 50 procent wynagrodzenia. Przyznawany będzie „z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność”.
Łatwiej o elastyczny czas pracy
Elastyczna organizacja czasu pracy przysługiwać będzie rodzicom dzieci w wieku do 8 lat, a nie 6 jak dotychczas, które wymagają „znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych”. By w takiej sytuacji odrzucić wniosek o elastyczną organizację pracy, telepracę, elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy i przerywany czas pracy) lub pracę w niepełnym wymiarze, pracodawca będzie musiał pisemnie go uzasadnić.
Umowy o pracę trudniej będzie wypowiedzieć
Umowy o pracę na czas określony trudniej będzie wypowiedzieć, bo również trzeba pisemnie je uzasadnić, skonsultować ze związkami zawodowymi. Ponadto będzie nam przysługiwać prawo do ubiegania się o przywrócenie do pracy identycznie jak w umowach na czas nieokreślony.
To tylko niektóre z obszernego katalogu zmian proponowanych przez rząd, nad którymi teraz mają pochylić się posłowie, następnie senatorowie, a ostatecznie prezydent.
- R E K L A M A -