Wiemy kiedy zaczniemy marznąć w mieszkaniach, gdy przestaną grzać. Odpowiednie badania przeprowadzono już kilka lat temu w Park Baumit Viva na terenie Austrii. Wyniki są dla nas bardzo niepokojące.
Wiemy kiedy zaczniemy marznąć w mieszkaniach
Prezes Mławskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej niedawno informował, że obecnie ma opału wystarczającą ilość, by zapewnić ciepło do końca listopada. Tymczasem w polskich warunkach ogrzewać mieszkania trzeba jeszcze przez około 4-5 miesięcy. Zakładamy, że uda mu się zdobyć opał na ten okres zawczasu, ale czy pomyślał ktoś jak szybko wychłodzą się mieszkania gdyby z jakiegoś powodu zabrakło opału na kilka dni?
Okazuje się, że odpowiednie badania przeprowadzono już kilka lat temu w Park Baumit Viva na terenie Austrii. Wyniki są dla nas bardzo niepokojące.
Badacze w austriackim miasteczku Wopfing wyłączyli ogrzewanie w 10 budynkach zaledwie na dwie doby, chcieli sprawdzić jak szybko i jak bardzo się wychłodzą. Poszczególne obiekty różniło ocieplenie bądź jego brak. Na zewnątrz panowała temperatura ok minus 12 stopni Celsjusza.
Najgorsza dla potencjalnych mieszkańców była sytuacja w budynkach zbudowanych z 1 cegły i nieocieplonych. Tam w ciągu zaledwie 48 godzin z temperatury pokojowej (21°C) panującej we wnętrzach spadła ona do +4°C, a temperatura ścian wahała się od +1°C do – 1°C.
Zupełnie inaczej było gdy ceglany dom miał izolację. Po tym samym czasie bez ogrzewania wewnątrz panowała temperatura +15°C do +17°C ściany również ją utrzymywały.
Badania dowiodły, że zarówno odpowiednia izolacja jak masywne ściany akumulują ciepło, dzięki czemu dłużej można zachować wewnątrz temperaturę umożliwiającą egzystowanie w środku na przykład przy awarii ogrzewania.
Niestety dłuższy niż w opisanym wyżej eksperymencie okres bez węgla w PEC w Mławie miałby dla mieszkańców ogrzewanych przez ciepłownię niewyobrażalne skutki. Większość bloków w zasobach spółdzielni mieszkaniowej Zawkrze ma ocieplenie grubości 8 i 10 cm. W zasobach innych administratorów jest bardzo różnie od braku ocieplenia po ocieplenie grubości 12-15 cm.
oj, optymistyczny artykuł . Można jeszcze, na poprawę humoru dodać, że elektrownie tez na węgiel , więc prądu tez może nie być, przynajmniej parę godzin dziennie, wzrośnie koszt ogrzewania szkół i szpitali, ale jak prądu nie będzie, nauka zdalna też będzie ciężka/Oby do wiosny….
Ludzie będą dogrzewac się farelkami, przez co wzrosną koszty energii .
Ciechanów potrafił zapewnić sobie opał na cały okres grzewczy, a Mława jak zwykle… ma czas.