W Ciechanowie zabezpieczyli ciepło systemowe na całą zimę. Jak jest w Mławie? – Na chwilę obecną, zapasy magazynowe placu składowego PEC w Mławie pozwalają na zabezpieczenie nieprzerwanej produkcji ciepła systemowego do odbiorców w terminie do końca listopada 2022 r. – informuje nas Krzysztof Jaros, Prezes Zarządu PEC w Mławie.
Mławski PEC o zapasach węgla i podwyżkach
Informowaliśmy wczoraj, że PEC w Ciechanowie zabezpieczył dostawy ciepła systemowego na całą zimę. Dowiedzieliśmy się, jak jest w Mławie. Zapasów węgla na produkcję ciepła ma wystarczyć do końca listopada. Szef PEC zapowiada też podwyżki taryfy na ciepło, co jest podyktowane nowymi, wielokrotnie wyższymi cenami zakupu węgla energetycznego.
– Na chwilę obecną, zapasy magazynowe placu składowego PEC w Mławie Sp. z o.o. pozwalają na zabezpieczenie nieprzerwanej produkcji ciepła systemowego do odbiorców w terminie do końca listopada 2022 r. Aktualny zapas to 1 200 Mg (ton). PEC w Mławie Sp. z o.o. uzyskał od nadzoru właścicielskiego zgodę na zaciągnięcie kredytu w celu zagwarantowania ciągłości dostaw ciepła do odbiorców na cele mieszkaniowe lub użyteczności publicznej, w szczególności na potrzeby zakupu i rozliczenia węgla kamiennego, zgodnie z zapisami Art. 6 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1692). Rozpoczęto procedury ubiegania się o przyznanie kredytów na w/w cel. Po uzyskaniu kredytu będą organizowane dostawy węgla na kolejne miesiące sezonu grzewczego 2022/2023 r. W czerwcu br. PEC w Mławie Sp. z o.o. rozpoczął w Urzędzie Regulacji Energetyki procedowanie podwyżki taryfy na ciepło, co jest podyktowane nowymi, kilkukrotnie wyższymi cenami zakupu węgla energetycznego. Na chwilę obecną procedura zmiany taryfy nie została jeszcze zakończona — informuje portal Nasza Mława Krzysztof Jaros prezes Zarządu PEC.
Jest to pewien postęp, gdyż — jak niedawno informowaliśmy — zapasów węgla miało starczyć do października 2022 r. Obecnie ma ich wystarczyć do listopada. Jednak wysoce niepokojące są zapowiedzi podwyżek.
Warto dodać, że Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Mławie Sp. z o.o. posiada w Centralnej Ciepłowni 4 kotły energetyczne o łącznej mocy 11,83 MW oparte na węglu energetycznym (miale węglowym) typ M II A. W przypadku braku na rynku odpowiednich miałów węglowych można rozważać współspalanie z węglem zrębki drzewnej w ilości do ok. 15 – 20%. Ponadto PEC w Mławie Sp. z o.o. posiada 8 lokalnych kotłowni gazowych, dla których jedynym paliwem jest sieciowy gaz ziemny.
czym różni się Ciechanów vs Mława ? czy winni nie zabezpieczenia węgla na składzie PEC zostaną zwolnieni z pracy za sabotaż ?